Domácí

Pokud chceme pandemii udržet pod kontrolou, je potřeba důsledně monitorovat výskyt mutací, říkají vědci

Pokud chceme pandemii udržet pod kontrolou, je potřeba důsledně monitorovat výskyt mutací, říkají vědci

Praha Příznivı vıvoj epidemie koronaviru v Česku lze podle odborníků udržet přes léto i na podzim nejen pokračováním očkování. Důležité je také zavést efektivní preventivní opatření, zejména důslednı monitoring nebezpečnıch variant viru, jako je indická nebo jihoafrická mutace. V dnešním prohlášení to uvedli vědci z iniciativy Sníh.

Epidemická situace v zemi se podle iniciativy vyvíjí velmi příznivě, klesají počty nově nakaženıch i hospitalizovanıch, a to i díky všem, kteří dodržovali protiepidemická opatření. „Je pravděpodobné, že tomu tak bude i nadále, pokud se včas podaří naočkovat dostatek obyvatel,“ uvedli vědci v prohlášení.

Kvůli maximální bezpečnosti a udržení dobré epidemické situace je však třeba podle nich sledovat vznikající hrozby, tedy nebezpečné mutace viru, a vhodně na ně reagovat.

„Nyní jsme konečně v situaci, kdy se namísto drahıch plošnıch opatření (jako je lockdown) můžeme soustředit na efektivní preventivní opatření, která jsou v porovnání s lockdownem vırazně levnější,“ uvedla Ruth Tachezy z iniciativy.

Podle vědců je důležité zásadně omezit import nebezpečnıch mutací ze zahraničí, a to pomocí opatření na hranicích schengenského prostoru a na letištích. Varianty viru je také třeba vırazně lépe monitorovat na území České republiky pomocí sekvenování. Je podle nich zásadní navıšit počty sekvenací a zefektivnit celı systém. Vedle sekvenování samotného je zároveň důležité ukládat data v centrální databázi tak, aby bylo možné je korektně analyzovat a interpretovat, dodali členové iniciativy.

Navrhují také soustředit se na cílená a preventivní opatření, která lze dodržet, co nejdřív plně naočkovat co nejvíce lidí a také sledovat vıvoj v zahraničí, a podle toho upravovat strategii preventivních kroků.

„Doufáme, že se varovné odhady nenaplní, ale považujeme za důležité vůči takové možnosti podnikat preventivní kroky,“ uvedla členka iniciativy Markéta Tomková. „Exponenciální povaha šíření viru způsobuje, že je vždy vırazně levnější a efektivnější zavádět včasná cílená opatření než nechat incidenci vyrůst do vysokıch hodnot, vedoucích k zaplnění nemocnic a drahım plošnım opatřením, která mají navíc i mnoho dlouhodobıch nepřímıch důsledků,“ poznamenal Daniel D. Novotnı.

Například sekvenování 4000 vzorků měsíčně stojí odhadem 12 milionů korun. Oproti tomu cena lockdownu je podle odborníků z iniciativy koroNERV asi jedna až čtyři miliardy korun denně, dodali vědci.

Sekvenací laboratoře porovnávají genetickou informaci viru s už objevenımi variantami, případně zaznamenávají nové. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento tıden uvedl, že kapacita pro sekvenování je při současné epidemické situaci dostatečná. Nyní příspěvkové organizace státu zvládnou asi 4000 vzorků měsíčně, vláda na to vyhradila 161 milionů korun. Pokud by bylo potřeba kapacitu zvıšit, budou podle Babiše zapojené i další odborné instituce.dnes