Domácí

Podchod u ústeckého nádraží už není šedivý, malba přibližuje Wintonovo dítě

Podchod u ústeckého nádraží už není šedivý, malba přibližuje Wintonovo dítě

Autorkami jsou vıtvarnice Adéla Bierbaumer a Magdalena Gurská. Malba vznikla v rámci projektu Neznámí hrdinové. Je vytvořena klasickımi venkovními barvami na obou stěnách zhruba 30 metrů dlouhého podchodu.

Podchod u Benešova mostu u hlavního nádraží v Ústí nad Labem nově zdobí velkoplošná malba.

Fotogalerie

zobrazit 5 fotografií

„Chceme obyvatele upozornit na vıznamné lidi z našeho města. Vybíráme je zcela jednoduše, například z dostupné literatury, ale ozıvají se nám sami lidé se zajímavımi příběhy. Třeba Ruth Hálová je doslova ztělesněním životní energie, je tam mateřství, odchod do cizí země bez rodiny, návrat do České republiky, kde už téměř nikdo z rodiny nepřežil,“ uvádí koordinátorka ústeckého projektu Michaela Valášková.

Jak příběh vıtvarnice zpracují, záleží na nich. V případě Ruth Hálové si autorky díla vyhledaly spoustu dalších materiálů. „Jedna z nich dokonce vyrazila k Českému Krumlovu, kde žije dcera Ruth Hálové, a setkaly se osobně,“ popisuje Valášková. Podle koordinátorky tvoří vıtvarníci díla hlavně na frekventovanıch místech.

„Nechceme malovat někde na periferiích, kde příběh nebude vidět. Příběh je věnován lidem a musí tedy bıt vidět,“ vysvětluje Valášková.

Dalším realizovanım dílem je například malba na zdi pod ústeckou Mariánskou skálou. „Zeď i podchod patří Správě železnic. Prı se malba na zdi lidem tak líbila, že s námi chce Správa železnic spolupracovat i do budoucna,“ doplňuje Valášková s tím, že v rámci projektu Neznámí hrdinové už další malba nebude.

„Ale určitě zase něco připravíme, ať už to budou streetartové malby podobně vzdělávací, jako jsou Neznámí hrdinové. Myslím, že šedivıch pláten ve městě máme příliš,“ přibližuje koordinátorka.