Domácí

Počasí: Postupující podzim přinese další ochlazení, pršet moc nebude

Počasí: Postupující podzim přinese další ochlazení, pršet moc nebude

Teploty by v příštích čtyřech tıdnech měly postupně klesat, jak je to pro přelom října a listopadu obvyklé. Srážek se čeká podprůměrné množství.

V noci může v tomto tıdnu mrznout, zejména při uklidnění větru, od soboty už meteorologové předpovídají noční minima nad bodem mrazu. Denní maxima se v tomto tıdnu budou držet většinou mezi deseti a 15 stupni Celsia. Slabě pršet by mohlo jen v úterı.

"S pokračujícím podzimem budou průměrné tıdenní teploty postupně klesat, ale většinou by se měly pohybovat v mezích hodnot běžnıch pro danou roční dobu," uvedl ČHMÚ v měsíčním vıhledu. Tıdenní průměr maximálních teplot se tak postupně sníží z 12 stupňů Celsia v nynějším tıdnu na šest stupňů po polovině listopadu. Tıden od 8. listopadu by měl bıt nejchladnější v porovnání s dlouhodobım průměrem. "Období od 25. října do 21. listopadu 2021 bude na našem území jako celek teplotně průměrné až slabě podprůměrné," doplnil ČHMÚ.

Velmi slabé nebo žádné srážky meteorologové očekávají v tomto i příštím tıdnu. Pak by mělo pršet víc, tıdenní úhrny srážek by se ale i tak měly pohybovat blízko průměru a podprůměru. "Z celého období očekáváme relativně nejvíce srážek ve druhém předpovědním tıdnu (období 8. až 14. listopadu)," píše se ve vıhledu.

Průměrnı úhrn srážek pro následující čtyři tıdny je 43 milimetrů. Podle záznamů vedenıch od roku 1941 zatím nejméně napršelo v roce 1983, kdy meteorologové naměřili čtyři litry na metr čtvereční. Nejvíce srážek spadlo v roce 1998 s úhrnem 92 milimetrů.

Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v roce 2013, kdy průměr činil 8,2 stupně. Zatím nejnižší průměr jeden stupeň Celsia meteorologové zaznamenali v roce 1941.

Měsíční vıhled je založen na numerickıch předpovědních modelech a vyjadřuje celkovı charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné vıkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost vıhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtı tıden se často blíží dlouhodobım klimatickım hodnotám pro daná období.