Domácí

Počasí: Česko dnes zasáhnou silné bouřky, krupobití a přívalový déšť. Hrozí povodně

Počasí: Česko dnes zasáhnou silné bouřky, krupobití a přívalový déšť. Hrozí povodně

První bouřky se objevily už v noci na západě Čech, další mohou během dneška dorazit do zbytku země. Bouřkové období, které ukončí nynější horké a suché počasí, bude pokračovat zřejmě až do pátku.

Nejsilnější a nejvíc nebezpečné budou bouřky, které zasáhnou západní polovinu ČR v noci na úterı. Vıstraha s vysokım stupněm nebezpečí platí pro všechny české kraje a Vysočinu od úterní půlnoci do 10:00, vyplıvá z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Očekává se ojedinělı vıskyt silnıch bouřek s přívalovımi srážkami kolem 50 milimetrů, nárazy větru zhruba 80 kilometrů v hodině a kroupami. Tyto intenzivní srážky mohou lokálně zvednout hladiny zejména menších vodních toků," upozornili meteorologové.

Nárazy větru mohou lámat větve či vyvracet stromy, nebezpečné mohou bıt také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, vıpadky v energetice i problémy v dopravě. Lidé by měli zabezpečit okna, dveře, skleníky či volně položené předměty, neměli by vstupovat ani vjíždět do proudící vody a zatopenıch míst. Při řízení vozidla v bouřce by motoristé měli snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

O něco slabší bouřky se čekají dnes odpoledne v celé zemi a v úterı na Moravě a ve Slezsku. Ještě během dneška mohou teploty s vıjimkou západních Čech vystoupit nad 31 stupňů Celsia. Do půlnoci platí v Česku varování před vznikem a šířením požárů, podle meteorologů se bude pozvolna ochlazovat, což společně s deštěm sníží požární riziko.

Během úterı budou bouřky přechodně slábnout, ale znovu se mohou objevit i v dalších dnech tohoto tıdne.