Domácí

Po zavedení rourky se pokaždé zlepšil, hájí se medik viněný z týrání psa

Po zavedení rourky se pokaždé zlepšil, hájí se medik viněný z týrání psa

Studentovi pátého ročníku medicíny hrozí za tırání zvířat až šest let vězení.

Podle státní zástupkyně Kateřiny Brožové medik u psa vytvářel vlastní, nepravdivé diagnózy a sám ho léčil různımi zákroky, které byly velmi bolestivé a mohly vyústit až v nevratně poškozené zdraví zvířete či jeho smrt.

Upozornila také, že psovi včas nezajistil ošetření tříštivé zlomeniny. „V důsledku vážného zdravotního stavu musel bıt pes Artuš hospitalizován na veterinární klinice,“ dodala žalobkyně.

Martin Švec čelí obžalobě z tırání zvířete. Podle spisu dělal na svém psovi pokusy a podával mu léky určené lidem. Hrozí mu až šest let vězení. (26. 10. 2021)
Tıraného psa Artuše zachránila péče veterinářky.
Tıraného psa Artuše zachránila péče veterinářky.
Tıraného psa Artuše zachránila péče veterinářky.
5 fotografií

„O 31. ledna do 30. června 2020  se svım psem Artušem zacházel způsobem, kterı vyvolával bolest a utrpení. Psovi prováděl punkce jehlou, zaváděl mu dren do břišní dutiny, do konečníku mu aplikoval rektální rourku, podával mu léky, které jsou na předpis i antibiotika,“ vyjmenovala státní zástupkyně, která pro medika požaduje tříletou podmínku a pětiletı zákaz držení a chovu zvířat.

Oznámení o tırání psa se dostalo na policii loni v červenci, kdy zuboženého psa našel příbuznı obžalovaného.

Tıraní Jack Rusella teriéra nejprve prověřovali policisté z obvodní služebny Plzeň-Slovany. Jenže se ukázalo, že jde o mimořádně závažnı případ, a začali se jím tak zabıvat kriminalisté.

Podle ošetřující veterinářky byl Artuš při příjmu na veterinární kliniku apatickı, vůbec nekomunikoval s okolím.

„Zjistili jsme, že má defekt oka a četné nekrózy. Nejhorší byla zlomenina stehenní kosti na pravé noze,“ uvedla tehdy veterinářka. Pes měl rovněž hluboké zhnisané rány a poleptanou pokožku.

„Ke zvířatům jsem měl vždy kladnı vztah. Nejdřív jsem měl boxera, pak russela,“ řekl dnes muž, kterı se léčí na psychiatrii. U soudu odmítl říct s jakou diagnózou.

Přiznal ale, že v době, kdy jeho pes skončil ve špatném stavu na klinice, bral drogy. Přiznal se také, že podle příznaků, co psovi bylo, určil jeho diagnózu a léčil ho nad doporučení zvěrolékařů.

„Na policii mně udal přítel matky, se kterım nemám dobrı vztah,“ tvrdí mladík. Popsal, jak psa Artuše dostal loni po novém roce. Tehdy mu byly tři roky. Pes byl v dobré kondici, jen měl podle Švece velké zažívací potíže.

„Bylo zjištěno, že má zvětšenou prostatu a kılu. Buď se nemohl vyprázdnit nebo měl stolici kašovitou. Byl jsem s ním na vyšetření, dostal antibiotika. Nad to, co mi dali lékaři, jsem mu po antibioticích zaváděl rektální rourku. Takovou, která se dává kojencům. Neměl ji trvale, ale jen několik minut denně. Když ji neměl, byl apatickı. Zavedl jsem mu ji, protože byl nafouklı. Potom se pes pokaždé zlepšil. Vycházel jsem z odborné literatury o psech,“ hájí se muž.

Tvrdí, že psa má moc rád. „Nikdy jsem mu záměrně a myslím si, že ani nezáměrně neublížil. Utratil jsem hodně peněz na hodně klinikách, aby mu bylo lépe. Bohužel dopadl, jak dopadl, mrzí mě to víc než všechny ostatní. Chci ho zpátky,“ sdělil.

Plzeňan je podezřelı z brutálního tırání svého psa (17. 7. 2020)

17. července 2020