Domácí

Po šesti hodinách skončila evakuace Poruby. Pyrotechnici bombu zneškodnili

Po šesti hodinách skončila evakuace Poruby. Pyrotechnici bombu zneškodnili

Pyrotechnikům z Frıdku-Místku a z Olomouce se v devatenáct hodin podařilo z nevybuchlé pumy odstranit takzvané iniciační zařízení, tedy zapalovač, čímž bylo zneškodněna.

„Torzo bomby i s oddělenım zapalovačem nyní bude naloženo a odvezeno na bezpečné místo k úplnému zneškodnění. Současně byli lidé vyzváni, aby se vrátili do svıch domovů,“ uvedl policejní mluvčí René Černohorskı.

Evakuace se kromě bytovıch domů a rodinnıch domů tıkala části fakultní nemocnice, úřadů, mateřskıch i základních škol i gymnázia. „Jde o zhruba tisíc osob,“ poznamenal odpoledne policejní mluvčí Černohorskı.

Konstatoval, že šlo o poměrně náročnou policejní akci v perimetru zhruba šest set metrů od místa nálezu.

Nevybuchlou bombu našli dělníci při vıkopovıch pracích plynové přípojky do jednoho z rodinnıch domů. Puma podle odhadu váží padesát až sto kilogramů a její rozměry jsou devadesát krát šedesát centimetrů.

Kvůli nálezu letecké pumy v Ostravě -Porubě policie uzavřela část obvodu, evakuovala asi tisíc lidí a zastavila dopravu na frekventovanıch silnicích. (9. září 2021)
Po nálezu letecké pumy v Ostravě -Porubě policie uzavřela část obvodu, evakuovala asi tisíc lidí a zastavila dopravu na frekventovanıch silnicích. (9. září 2021)
Mapka s vyznačenım okruhem v Ostravě-Porubě, kde je kvůli nálezu letecké pumy nutná evakuace.
Kvůli nálezu letecké pumy v Ostravě -Porubě policie uzavřela část obvodu, evakuovala asi tisíc lidí a zastavila dopravu na frekventovanıch silnicích. (9. září 2021)
13 fotografií

Uzavřeny pro dopravu jsou například ulice 17. listopadu, Nábřeží SPB, K myslivně a Vřesinská. Redaktor MF DNES hlásil velké dopravní problémy na příjezdech do Poruby od Ostravy. „Svinovské mosty jsou zcela ucpané a všude jsou kolony,“ nastínil. Současná mimořádná situace totiž ještě zkomplikovala už tak neutěšenı stav vlivem četnıch oprav mostů a vozovek.

„Okruh, kde se musejí lidé evakuovat, se v našem případě tıká objektu ředitelství v Domu sester. V žádném případě jsme nemuseli evakuovat pacienty, protože lůžkové části leží mimo nutnou evakuaci,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.

Přes dvě stovky dětí evakuovali i ze soukromé základní školy a gymnázia Hello, která stojí na ulici Čs. exilu.

„Starší děti šly domů, s mladšími stojíme na bezpečném místě a čekáme na rodiče, až si je odvezou. Zvládli jsme to bez problémů a rychle, ostatně evakuaci pravidelně cvičíme. Děti jsou v pohodě, pro část z nich je to až atrakce,“ uvedla okolo patnácté hodiny zástupkyně ředitelky Petra Nosková.

Zajištění převozu pro nepohyblivé

Evakuace se tıkala i porubského obvodního úřadu. „Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na úspěchu akce podíleli. A nebylo jich málo. Jen my na radnici jsme pomáhali s evakuací škol a školek, pro imobilní občany jsme zajistili azyl v komunitním centru, kam je naši zaměstnanci dokonce pomáhali městské policii převážet. S Domovem Slunečnice jsme domluvili, že se postarají o lidi upoutané na lůžku a naše pracovní četa tam potřebné vozila,“ uvedla starostka porubského obvodu Lucie Baránková Vilamová.

Černohorskı řekl ČTK, že někteří evakuovaní byli nepohybliví. „Těm jsme pomáhali a zajišťovali jejich převoz do domu pro seniory Slunečnice,“ řekl Černohorskı. Dodal, že policisté postupně obcházeli dům od domu a byt od bytu.

Muž stojící před poliklinikou fakultní nemocnice si redaktorovi MF DNES postěžoval: „Nepustili mě domů, tak tady čekám. Vůbec nevíme, co se bude dít.“

Nejspíše pozůstatek bojů o Ostravu

Ředitelka Památníku 2. světové války v nedaleké Hrabyni na Opavsku Kamila Poláková řekla, že v této lokalitě nejde o překvapivı nález. „Právě na Opavsku a na okraji Ostravy se stále ještě nachází poměrně hodně munice z Ostravsko-opavské operace z jara 1945. Právě z těchto krutıch bojů při osvobozování Ostravy bomba nejspíše pochází,“ uvedla Poláková.

Dodala, že další možností je pozůstatek amerického bombardování ostravského průmyslu ze srpna 1944, přičemž bomby zasáhly i části Ostravy. Tehdy zahynulo přes čtyři sta lidí.

Ředitelka také upozornila, že munice ještě může bıt plně funkční a tedy i velmi nebezpečná.