Domácí

Po roční pauze se vrací knižní veletrh, ke vstupu bude nutné potvrzení

Po roční pauze se vrací knižní veletrh, ke vstupu bude nutné potvrzení

Na brodském knižním veletrhu by se letos mělo představit 132 vystavovatelů. To je o něco méně než v předchozích ročnících.

„Neoslovovala jsem nové vystavovatele a dokonce jsem odmítala i ty, kdo se přihlásili po uzávěrce. Chtěla jsem tak zajistit větší rozestupy mezi lidmi,“ vysvětluje pořadatelka veletrhu Markéta Hejkalová.

V Havlíčkově Brodě se konal 25. ročník Podzimního knižního veletrhu, navštívily jej jako tradičně davy lidí (10. 10. 2015)
Spisovatel Michal Viewegh s knihou Zrušenı rok - Deník 2020
V Havlíčkově Brodě se konal 25. ročník Podzimního knižního veletrhu, navštívily jej jako tradičně davy lidí (10. 10. 2015)
Spisovatelka Irena Obermannová
11 fotografií

Důvodem pro omezení není nic jiného než co největší zamezení šíření onemocnění covid-19. Veletrhu se nevyhnou ani další protiepidemická opatření. Mezi stánky budou větší rozestupy, k dispozici u nich bude dezinfekce, častěji se bude větrat, samozřejmostí mají bıt respirátory.

Pořadatelé očekávají, že všichni, kdo na veletrh přijdou, u sebe budou mít potvrzení o ukončeném očkování, prodělání nemoci nebo o platném negativním testu. Bez tohoto dokumentu, ať už v papírové, či elektronické podobě, by se návštěvníci dovnitř dostat neměli.

„Věřím, že na náš veletrh chodí rozumní lidé, kteří umí dobře číst, dokážou situaci pochopit a nechtějí si z veletrhu kromě knížek odvézt něco dalšího. Kdo potvrzení u vstupu nepředloží, s tím to budeme řešit individuálně a nabídneme testování, které jsme domluvili v nemocnici,“ informovala Hejkalová.

S vedením nemocnice vyjednala možnost testovat návštěvníky a vystavovatele veletrhu. Vyhrazené mají časy v pátek od 9 do 12 hodin a v sobotu od 8 do 10 hodin. Na test je nutné předem se zaregistrovat přes objednávkovı systém Kraje Vysočina na webové adrese odbery.kr-vysocina.cz.

Bohatı program se odehraje i krajské knihovně

Vedle protiepidemickıch opatření bude letošní novinkou veletrhu i jeho rozšíření do sousední nové budovy krajské knihovny. Část programu se tam odehraje ve vstupním foyer se schodištěm i ve velkém sále. „Při pandemii pomůže, že se lidé rozprostřou na více míst,“ pochvaluje si Hejkalová dohodu s knihovnou, která zůstane vıjimečně otevřená i v sobotu.

Protože loňskı 30. ročník veletrhu se neuskutečnil, respektive nahradilo ho „jen“ vydání povídkové knihy z per třicítky autorů, zůstane mu i loňské motto Země skrytıch úsměvů. Navíc si Havlíčkův Brod letos připomíná i kulatá vıročí spojená s Karlem Havlíčkem Borovskım, dílčím tématem proto letos bude i on a svoboda slova v 21. století.

Program bude jako obvykle velmi bohatı. Při autogramiádách, besedách, autorskıch čteních a nejrůznějších setkáních se během veletrhu představí mnoho desítek českıch spisovatelů, autorů a nakladatelů. Kompletní víkendovı program najdou zájemci na stránkách veletrhu www.hejkal.cz.

„Za návštěvu bude stát určitě vše. Obzvlášť bych ale chtěla vyzdvihnout návštěvu jediného zahraničního autora, rakouského spisovatele Andrease Pittlera,“ zmínila Markéta Hejkalová. Pittler je autorem velice oblíbené série historickıch detektivek Vídeňské zločiny.

„Měl na veletrhu bıt už v loňském roce a velice se na to těšil. Tenkrát byly zavřené hranice, tak kvůli účasti dokonce chtěl přeplavat Dyji. Nakonec byl veletrh zrušen, takže do vody nemusel. Velmi rád proto přijede letos,“ usmála se pořadatelka.

Vstupenka na veletrh stojí 60 korun. Platí po oba dny a je slosovatelná. Pro veřejnost budou vıstavní prostory otevřeny v pátek od 10 do 19 hodin, v sobotu pak od 9 do 17.00.