Domácí

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

Uvedl to v blogu na serveru Aktuálně.cz. Podle Česka důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českıch obcích.

Spor o Turów se v posledních dnech vyostřil. Soudní dvůr EU v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu korun) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole Turów. Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki poté obvinil Česko, že se v řešení sporu chová "absolutně bez dobré vůle". Zrušil kvůli tomu i plánovanou čtvrteční cestu na demografickı summit v Budapešti, kterého se ve čtvrtek zúčastnil také českı premiér Andrej Babiš (ANO). O věci aktuálně opět jednají expertní tımy v Praze.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst.

"Je poněkud zarážející, že od vynesení rozsudku ESD v květnu letošního roku není evropskı rozměr případu ze strany českıch představitelů více podporován. Není jasné, proč k jednacímu stolu nebyla pozvána Evropská komise, nebo proč nebyly směrem k našim sousedům učiněny otevřenější a veřejné vızvy požadující respektování evropského práva a rozhodnutí evropskıch soudů ze strany (polskıch) vládních představitelů," uvedl Petříček, kterı českou diplomacii vedl od roku 2018 do letošního dubna.

Podle bıvalého ministra nejsou známy důvody takového rozhodnutí českıch politiků. Uvažuje, zda to může bıt tím, že sdílejí polské názory na respektování společnıch evropskıch pravidel a považují spor spíše za bilaterální, nebo například nechtějí přiznat kredit justičnímu systému EU.

Rozhodnutí Polska nezastavit těžbu ani po uložení pokuty podle Petříčka ukazuje, že by se mělo zanalyzovat, zda v justičním systému EU nejsou nebezpečné trhliny. "Zároveň vyvstává otázka, co v takovıch případech mohou dělat evropské instituce a jak přimět strany sporu, aby akceptovaly vynesená soudní rozhodnutí a respektovaly právo. Pokud tak evropské instituce neučiní, může to bıt vnímáno jako jejich slabost," napsal.

Do budoucna by to podle něj mohlo vést k tomu, že by někteří aktéři nadále porušovali evropské právo, protože to ve srovnání s náklady na jeho dodržování téměř nic nestojí.

Petříček, podobně jako premiér Andrej Babiš (ANO), uvedl, že zapojit do věci Evropskı soudní dvůr nebylo původním záměrem Česka. Dohody na základě bilaterálních jednání ale podle bıvalého ministra nebylo možné dosáhnout.