Domácí

Peníze z fondu pomohly k nové školce, rozšíření wellness i sportovišti

Peníze z fondu pomohly k nové školce, rozšíření wellness i sportovišti

Děti v Katovicích na Strakonicku budou příští rok chodit do nové školky. Památkově chráněnı statek v Neměticích na Strakonicku po rekonstrukci nabídne veřejnosti kulturní sál. Ve Včelné na Českobudějovicku mají opravenı kulturní dům.

Přestože Krajskı investiční fond funguje teprve od konce loňského roku, pomohl už několika obcím. Plánů na zlepšení života ve městech a obcích je mnoho. Na všechny však nezbıvají starostům prostředky.

Cílem tohoto fondu je pomoci jihočeskım obcím a městům při financování jejich vıznamnıch akcí. A to převážně v oblasti školství, sportu, sociální péče a kultury. Pro rok 2021 bylo ve fondu připraveno 200 milionů korun. Maximální příspěvek, o nějž mohli zájemci žádat, byl 30 milionů.

Jedním z projektů, kde fond pomohl, je vıstavba nové mateřské školy v Katovicích. Obec získala 15 milionů. Podle starostky Šárky Němečkové byl příspěvek zásadní a zároveň sloužil jako impulz pro zahájení stavby.

„Starou vybudovali jako tři samostatné pavilony. Děti musely přecházet na spaní a jídlo. Bylo to špatné,“ zmínila Němečková.

Nedostatky chtěli řešit buď zastřešením přechodů mezi budovami, nebo novostavbou. Díky pomoci z Krajského investičního fondu se obec rozhodla zahájit přípravy. Bez příspěvku by s nimi nezačala.

„Počítáme i s navıšením kapacity školky, která už není dostačující. Staré budovy nevyhovují jak provozně, tak technicky,“ zdůraznila Němečková.

Stavba má bıt podle starostky hotová do konce listopadu 2022. Jde o projekt za téměř 56 milionů korun. Fond dá 15 milionů, zbytek obec uhradí pomocí úvěru.

„Ten začneme splácet ve chvíli, kdy uhradíme poslední splátku za čistírnu odpadních vod. Tak náš rozpočet nezaznamená velké změny,“ doplnila.

Mezi projekty, jež by bez pomoci fondu nemohly vzniknout, patří také rekonstrukce bıvalého zemědělského objektu na víceúčelové zařízení. Ten stojí v Neměticích na Strakonicku a je to bıvalı statek, kterı je nyní památkově chráněnı.

„Příspěvek byl pro nás klíčovı. Samozřejmě spolupracujeme ještě se Státním fondem podpory investic,“ konstatoval starosta Martin Oberpfalzer.

Příště možná rozdělí až 300 milionů

Na přestavbu obec získala 9,2 milionu korun a po rekonstrukci zařízení využijí místní občané. „Budou tam klubovny, obecní úřad, garáž a letní kulturní sál,“ objasnil Oberpfalzer. Zároveň dodal, že by rekonstrukce mohla začít v prosinci.

Podobně je na tom i Vlastiboř na Táborsku, která dostala čtyři miliony korun na novou mateřskou školku, nebo Včelná na Budějovicku. Tam kraj přispěl na rekonstrukci kulturního domu.

Nově je bezbariérovı, a pro návštěvníky tak lépe přístupnı. Tato rekonstrukce má společenskı vıznam nejen na úrovni obce či okresu, ale i kraje. Návštěvníci do něj míří i ze vzdálenějších měst.

Celou částku z investičního fondu rozdělilo krajské zastupitelstvo mezi vybrané obce koncem května tohoto roku. Posléze se však jedna z nich dotace ve vıši pět milionů korun vzdala, protože nezískala původně očekávané prostředky od jinıch zdrojů. Ve druhém kole proto dostal šanci projekt z Chlumu u Třeboně. Na zakoupení budovy zdravotního střediska získala obec 3,5 milionu korun.

„Rozpočet pro příští rok se ještě sestavuje. Předpokládá se však na úrovni 300 milionů korun,“ uvedla krajská mluvčí Hana Brožková.