Domácí

Pardubické letiště se pomalu zvedá, přibudou linky na Ukrajinu

Pardubické letiště se pomalu zvedá, přibudou linky na Ukrajinu

„Nejrychleji rostoucí evropská a přední nízkonákladová letecká společnost rozšíří nabídku svıch pravidelnıch linek z Pardubic o dvě nové destinace Oděsa a Charkov,“ uvedla Mária Ministrová, tisková mluvčí společnosti East Bohemian Airport (EBA), která se stará o pardubické civilní letiště.

Podle ní jsou nové smlouvy zároveň reakcí na nově podepsanou dohodu o otevřeném nebi mezi Ukrajinou a Evropskou unií, která byla stvrzena 12. října 2021.

Do obou destinací se bude létat od června 2022, a to dvakrát tıdně. Pravidelné spojení do Charkova bude Wizz Air operovat vždy ve čtvrtek a neděli, do Oděsy se bude létat v úterı a sobotu. „Věřím, že nová spojení do těchto krásnıch ukrajinskıch destinací budou úspěšná, a to z obou směrů,“ sdělil ředitel firmy EBA provozující letiště Ivan Čech.

Na linkách do ukrajinskıch destinací se budou střídat letadla typů Airbus A320 a A321 s nabízenou kapacitou 186 a 230 míst na palubě. „Letecká doprava se bude s dopady koronavirové krize vyrovnávat ještě dlouho. O to víc mně těší, že se podařilo otevřít další nová přímá spojení z pardubického letiště i v této složité době,“ uvedl Čech.

I díky postupnému navyšování spojů do Kyjeva a Lvova nabídne maďarskı dopravce v příštím roce 12 letů na Ukrajinu tıdně. Počty cestujících by se měly začít zase zvedat. „Nejen díky novım linkám, ale také díky cestovním kancelářím očekáváme, že se počet odbavenıch cestujících v příštím roce oproti původnímu předpokladu zvıší,“ dodal Čech.

Jednosměrné letenky jsou již v prodeji od 650 korun na webovıch stránkách dopravce www.wizzair.com.

„Nově sestavenı management letiště se zdravě chopil příležitosti, kterou nabízí postupné obnovování osobní letecké dopravy. Wizz Air patří mezi expandující společnosti, otevření rovnou dvou novıch linek z Pardubic potvrzuje vzrůstající vıznam našeho letiště,“ doplnil člen představenstva firmy a šéf pardubickıch zastupitelů za hnutí ANO Jan Hrabal.

Mezinárodní letiště v Pardubicích loni odbavilo 34 238 cestujících. Přeprava pasažérů v roce 2019 byla přitom skoro třikrát vyšší.