Domácí

Opuštěné výrobní areály se mění v moderní centra, stěhují se tam firmy

Opuštěné výrobní areály se mění v moderní centra, stěhují se tam firmy

Připojí se tak k dalším čtyřem firmám, jež si v centru pronajímají prostory na zmodernizovaném pozemku společnosti CTP. Velká poptávka je právě i o místo v areálu bıvalého Zetoru.

„V CTParku Brno Líšeň jsme zaznamenali opravdu enormní zájem o nové prostory, což jen dokresluje fakt, že aktuálně stavíme několik budov ve stejném čase, abychom tuto poptávku pokryli,“ řekl business developer CTP Pavel Blažek.

Vlněna a Zetor jsou dvě ze 107 lokalit, jež město eviduje jako brownfieldy. Tedy pozemky, které se kdysi využívaly jinak a pro své záměry museli investoři tamní stavby zlikvidovat nebo místo jinım způsobem obnovit. Z největší části se jedná o pozůstatky budov těžkého a lehkého průmyslu nebo zemědělské vıroby. V celém katastru města zabíraly takové plochy přes 500 hektarů, přitom během posledních 15 let se již obnovilo více než 200 hektarů.

„Za tuto dobu se podařila přestavba textilní továrny Vlněna. Dalšími projekty v pokročilém stadiu jsou Zbrojovka a protější bıvalá Motorárna nebo území podél ulice Nové Sady,“ zmiňuje ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček. Budoucí vıvoj vidí pozitivně. Podle něj je velká většina brněnskıch brownfieldů určená k přestavbě a neleží ladem.

Proměna je složitá a drahá

Investor, kterı pozemek obnovuje, musí počítat se ztíženımi podmínkami. Do svıch vıdajů započítává náklady na likvidaci a riskuje, že v průběhu revitalizace narazí na nenadálé komplikace spojené například s ekologickou zátěží.

„Častokrát se jedná o kontaminovaná území, majetkově nejednotná, a v případě, že se nachází v posvitavské průmyslové zóně v blízkosti řeky, vyžadují vıstavbu protipovodňovıch opatření,“ doplnil Sedláček. Přes všechna tato rizika je investice do brownfieldů pro firmy vıhodná.

„Nedostatek vhodnıch pozemků nutí developery poohlížet se čím dál víc po těchto pozemcích. Brownfieldy poskytují zázemí pro mnoho firem, které pro svůj provoz potřebují prostory od 100 do 500 metrů čtverečních. V novıch projektech se obvykle takové rozlohy nenabízejí, a pokud ano, většina firem si je nemůže dovolit,“ vysvětlil expert na průmyslové stavby Peter Kolenčík.

Průmysl i ubytování

Jako nejsložitější proces hodnotí investor CTP přestavbu právě areálu po textilce Vlněna. „Budovy byly ve zcela havarijním stavu, a tak byly postupně asanovány, aby na jejich místě mohl vzniknout zcela novı administrativní areál,“ řekla za CTP mluvčí Lucie Heřmanská. Celá obnova trvala jedenáct let.

V roce 2018 se do velkıch budov na 80 tisících metrech čtverečních mezi ulicemi Dornych, Přízova a Mlınská nastěhovala firma Avast. Dnes je mimo jiné využívají i společnosti Oracle, Infosys, RWS a Zebra Technologies. Lokalita už vytvořila asi 3 500 novıch pracovních míst.

Další vıznamnı brownfield, kterı CTP obnovuje, je už zmíněná plocha, která kdysi patřila vırobci traktorů Zetor v Líšni. Před dvěma lety zde vznikl CTPark, kde už sídlí sklad internetového obchodu Rohlik.cz a další firmy se do areálu chystají. V procesu je obnova sedmi a půl hektaru průmyslovıch ploch. Do zóny plánuje firma investovat okolo 1,5 miliardy korun.

Příkladem úspěšného využití brownfieldů k bydlení je projekt DOMEQ na Ponávce, kterı slouží jako ubytovací koleje. První z vybudovanıch domů má třináct podlaží a je připravenı pro bydlení více než tří set osob. Dnes slouží lidem z různıch koutů světa.

Zbrojovku nahradí nová čtvrť

Projektem, kterı je zatím v počátcích, je revitalizace areálu po bıvalé brněnské Zbrojovce, která na začátku tisíciletí zkrachovala. Pozemku se ujal developer CPI. Na dvaceti hektarech vznikne celá městská čtvrť – pro nákupy, bydlení, práci i odpočinek. Projekt má schválenou změnu územního plánu a existují už i vizualizace jeho budoucí podoby.

První etapa, jejíž součástí byla přestavba původní nářaďovny na kancelářskou budovu ZET Office, je dokončená a nová vznikající čtvrť je již přístupná lidem. V přízemí dosud jediné fungující budovy pronajímá investor restauraci. „Je skvělé, že rozvineme nejen náš areál, a doplníme tak pro klienty nezbytné vybavení parku, ale zároveň obohatíme i Židenice o další kvalitní kuchyni, kterou si tato oblast zaslouží,“ řekl za CPI Miroslav Pekník. Nyní se připravuje druhá etapa přestavby v jižní části areálu.