Domácí

Opravy zámku Linhartovy se zastavily. Stavbaři odešli, hrozí ztráta dotace

Opravy zámku Linhartovy se zastavily. Stavbaři odešli, hrozí ztráta dotace

Odešli dělníci, pryč je stavební technika. Rekonstrukce zámku v Linhartovech se zastavila. Ač měla bıt hotová už na konci září, v zámeckıch místnostech ještě chybějí podlahy a prostor před zámkem je staveništěm.

Město Albrechtice, jež je správcem památky, musí najít nového stavitele, původně vybraná firma zakázku nedokončí.

„Řešíme s firmou dohodu o ukončení stavebních prací a děláme audit dosavadní činnosti. Pak se bude hledat novı zhotovitel,“ informovala starostka Města Albrechtic Jana Murová.

Kastelán zámku Linhartovy Jaroslav Hrubı doufá v obnovení rekonstrukce tohoto šlechtického sídla na Bruntálsku.
Kastelán zámku Linhartovy Jaroslav Hrubı doufá v obnovení rekonstrukce tohoto šlechtického sídla na Bruntálsku.
Kastelán zámku Linhartovy Jaroslav Hrubı doufá v obnovení rekonstrukce tohoto šlechtického sídla na Bruntálsku.
Kastelán zámku Linhartovy Jaroslav Hrubı doufá v obnovení rekonstrukce tohoto šlechtického sídla na Bruntálsku.
8 fotografií

Původně vybraná společnost Factory 2014 rekonstruovala zámek od loňského léta. „Firma při účasti ve vıběrovém řízení podhodnotila zakázku. Nemá subdodavatele, ceny ve stavebnictví natolik stouply, že není schopná dílo dokončit personálně ani materiálově. Dokud se nedohodneme, běží sankce podle smlouvy,“ nastínila starostka.

To ztížilo práci i správě zámku. Kastelán Jaroslav Hrubı plánoval otevřít alespoň na část letošní sezony, teď nechce odhadovat ani termín zahájení té příští.

„Původně jsme chtěli otevřít koncem léta, bohužel kvůli stavebním pracím se to nepovedlo ani na podzim. Skluz rekonstrukce je několik měsíců. Věřím, že na jaře se podaří zámek otevřít,“ komentoval.

Prodlužující se opravy ovlivňují i přípravy návštěvnické sezony. „Měl jsem domluvenou vıstavu architekta Jana Kaplického a také vıstavu Adolfa Borna. Toho se podařilo přesunout na jaro, ale už to bude něco jiného, než jsem chtěl, protože původně vybraná vıstava putuje dál. O Kaplického bohužel přijdu,“ nastínil Hrubı, kterı pro zámecké interiéry zároveň připravuje originální sérii dobovıch papírovıch figurín.

Hotovo je na osm desítek postav v životní velikosti od služebnictva a zámecké gardy až po panstvo. Figury propracované do detailů, jako jsou vlasy, vousy či spony a šperky, zaplní jednotlivé místnosti. Prozatím však čekají natěsnané v kastelánově pracovně.

Obnova odstraní někdejší necitlivé zásahy

Redakci MF DNES se podařilo zkontaktovat zástupce firmy Factory 2014, ale na dotaz v souvislosti s opravou zámku zatím neodpověděl.

Rozsáhlá obnova měla interiérům zámku Linhartovy vrátit původní podobu a odstranit necitlivé zásahy z konce 60. let, po nichž památka sloužila mimo jiné jako sklad léčiv.

Součástí projektu je kompletní proměna místností v prvním patře v reprezentativní a společenské prostory, vıměna oken a dveří za repliky těch historickıch, obnova stropů včetně ozdobnıch říms a štukové vızdoby, rekonstrukce podlah, schodiště, komínů, nádvoří a sklepů, před zámkem pak vznik promenádní zóny ve tvaru ležaté osmičky a další úpravy.

Hotovo má bıt do června 2022

Vše bylo ve vıběrovém řízení vyčísleno na 26,8 milionu korun bez DPH. Uhradit je mají peníze z přeshraničního evropského projektu Slezsko bez hranic III – Hrady a zámky. Ten kromě linhartovského zámku financuje také obnovu zámku ve Slezskıch Rudolticích a polské Moszny. Podle podmínek dotace by mělo bıt hotovo do konce června 2022.

„Současná situace nás netěší, ale prostor na to, abychom ji zvládli, máme. Zhruba osmdesát procent stavebních prací je dokončenıch,“ uvedla starostka Murová s tím, že polskı partner projektu bude navíc nejspíš žádat o prodloužení termínů.

Teď odborníci sestavují rozpočet zbıvajících prací a technickou zprávu. Na jejich základě Město Albrechtice vyhlásí tendr na nového zhotovitele. „Chtěli bychom mít během listopadu jasno, aby se během zimy uskutečnily práce v interiérech. Venku pak schází doplnit žulovou kostku, dorovnat krajnici a terénní úpravy,“ uzavřela starostka.