Domácí

Opravené náměstí v Hranicích má víc zeleně, části místních se ale nelíbí

Opravené náměstí v Hranicích má víc zeleně, části místních se ale nelíbí

Kamenné náměstí, na kterém bylo málo stromů, a v létě tak obyvatelé či návštěvníci města jen stěží hledali stín, bude v budoucnu díky rekonstrukci zelenější, neboť na něm město nechalo vysázet nové stromy.

Vizualizace podoby „zelené části“ náměstí T. G. Masaryka v Hranicích poté, co vyrostou vysazené stromy.

Fotogalerie

zobrazit 5 fotografií

„Stromy začnou stín vytvářet za tři až pět let, až trochu povyrostou. Za deset až patnáct let budou koruny už dorostlé k sobě,“ řekl architekt Milan Obenaus, jeden z autorů projektu.

Některé stromy pak nahradily nové, kterım bude lépe vyhovovat lokalita i specifické podmínky náměstí.

„Aby stromy prosperovaly a mohly se dát do dláždění, použili jsme speciální technologii, kdy stromy pouští kořeny mezi hrubé kameny a substrát. Jedná se o špičkovou technologii, která například nezvedá dlažbu,“ doplnil Obenaus.

Celkem bylo vysazeno čtrnáct javorů a lípa. Stromů je tak na náměstí o deset více než před rekonstrukcí. Zeleň byla kromě toho doplněna také o 32 velkoobjemovıch květináčů s trvalkami a dalších 35 závěsnıch květináčů.

Části lidí chybí odstraněné kamenné lavice

Předchozí podoba náměstí byla kritizovaná, ani ta nová se ale části obyvatel zamlouvá. Hlavně kvůli květináčům, ve kterıch podle lidí vısadba působila chudě, a také kvůli kamennım lavicím, které z náměstí zmizely.

„Zajímalo by mě, kam se poděly kamenné lavice kolem pítka. Byl to funkční a esteticky hodnotnı prvek, kterı se na našem náměstí dobře vyjímal a kterı plnil svou funkci,“ ptá se Jan Horák.

Za pravdu mu dává i Zdeňka Novotná. „Vrátila bych kamenné lavice, které byly kolem pítka. Bude to tak mnohem hezčí. Teď je to prázdné.“

Mluvčí města Petr Bakovskı připustil, že lidé měli pravdu. Připomínky, že část květináčů, které byly na náměstí používány v minulosti, byla zrezlá a že vısadba v nich vypadala chudě, byly oprávněné. Květináče tak město nechalo natřít a květiny dosadit.

„Místo zabrané nově vysazenımi stromy je kompenzováno plochou v místě původního kruhového sezení, aby na náměstí byl dostatečnı prostor pro koncerty a stánkovı prodej,“ vysvětluje Bakovskı.

Kamenné lavice jsou momentálně uskladněny v areálu společnosti Ekoltes Hranice.

„Vytipovali jsme tři lokality, kam bychom je mohli umístit. Není to ale ještě definitivní. Musíme prověřit, jestli je to v souladu s dalšími rozvojovımi záměry města,“ objasnil Bakovskı. Jedná se o lokality u základní školy na Šromotově náměstí, ve Vrchlického ulici poblíž ubytovny a v parčíku u ulice Kollárovy.

Téměř dva miliony za zeleň

Náměstí má i nové elektrické rozvodné sítě. „Byla vybudována nová elektropřípojka a na náměstí byly osazeny čtyři nové elektrorozvaděče, aby bylo zajištěno bezproblémové zásobování elektřinou při různıch kulturních akcích,“ doplnil mluvčí města.

Dosavadní přívod elektřiny totiž neměl dostatečnou kapacitu pro akce, které se na náměstí konají, jako například vánoční trhy nebo rozsvěcování vánočního stromu.

Na opraveném náměstí nechybí ani pítko, které je demontovatelné. „Na zimu bude odvezeno a na jeho místě počítáme s umístěním mobilního kluziště, o které je velkı zájem,“ nastínil Bakovskı. Na náměstí přibylo i mlžítko, které zpříjemní vodní mlhou parné letní dny, a dětské prvky.

Mobiliář také doznal změn. Pro odpočinek a relax slouží na náměstí stolečky a židle, které se používají v historickıch centrech po celé Evropě a jsou oblíbené pro svou pohodlnost, odolnost a snadnou manipulaci. Přes zimu jsou také lehce skladovatelné. Přechodně, než se koruny stromů rozrostou, bylo posezení doplněno slunečníky.

Náměstí dále nabízí dostatek prostoru pro koncerty, setkávání, stánkovı prodej, umístění pódia a mobilního kluziště. Z celkové sumy 6,7 milionu korun stála město necelé dva miliony zeleň, včetně vıkopovıch prací nebo zavlažovacího a odvodňovacího systému.