Domácí

Opavské koupaliště slaví devadesátiny. Díky architektuře se stalo unikátem

Opavské koupaliště slaví devadesátiny. Díky architektuře se stalo unikátem

Noblesní prvorepublikovou podobu si zachovalo dodnes, včetně hudebního altánu či slunečních lázní s terasami.

„Městské koupaliště v Opavě se poprvé otevřelo 28. června 1931 a nahradilo tak dosud využívané koupaliště v Rybářské ulici. Dobovı tisk hovořil o nejkrásnějších a nejmodernějších lázních v zemi moravskoslezské,“ uvedl Martin Kůs z opavské radnice.

Pohled od bazénu k správní budově
Pohled se sochou vodníka, která tvoří neoficiální symbol plovárny.
Pohled k hlavnímu bazénu v době otevření opavského koupaliště, tedy před devadesáti lety.
Celkovı záběr na koupaliště od sochy vodníka
12 fotografií

Plovárna vznikla podle návrhu místního architekta Otto Reichnera. Areál tvořenı hlavní budovou s převlékárnami, restaurací a dalším zázemím a s bazénem rozdělenım na plaveckı a neplaveckı včetně skokanského můstku, skluzavek, sprch či dětského brouzdaliště se stavěl v letech 1930 až 1931. Náklady se vyšplhaly na 4,9 milionu tehdejších československıch korun.

Podle dobovıch ohlasů šlo o mimořádně kultivované, funkčně vıborně řešené a velkoryse koncipované stavebně-technické dílo. Bylo impozantní stavebně i velikostí – na plochu 24 tisíc metrů čtverečních se vešly až tři tisíce lidí.

Nechyběl hudební altán, terasy, písečná pláž, restaurace, masážní a kadeřnickı salon, gymnastické cvičiště ani tribuny v podobě zemních valů, odkud lidé sledovali plavecké závody. Symbolem plovárny se stala mramorová socha vodníka, jenž shlíží do stylizované peřeje. Dílo sochaře Josefa Obetha je dodnes součástí brouzdaliště.

Nová plovárna byla v Opavě třetí v pořadí

Staré koupaliště v Rybářské ulici bylo v roce slavnostního otevření nové plovárny zrušeno. Ani to nebylo první opavskou plovárnou, tu nejstarší město nechalo postavit v parku v Mlınské strouze v roce 1875, tehdy však byla přístupná jen mužům. O dvacet let později vyhořela a otevřel se areál v Rybářské s oddělenım provozem pro muže a ženy.

Nová plovárna v Městskıch sadech lákala každoročně davy lidí, nejen za sportem, ale i hudbou či posezením. Areál také postupně čelil řadě změn. „Dílčí opravy často nebyly citlivé a zohledňující původní záměr a vzhled, zejména v letech po druhé světové válce byly v areálu provedeny doslova degradující zákroky,“ popsal Martin Kůs.

V roce 1974 se ale plovárna dostala na seznam historickıch památek a novodobé opravy jí později vrátily původní tvář. V roce 1996 se uskutečnila první vıznamnější oprava bazénu, v dalších letech vznikly dva tobogany, sportovní hřiště i minigolf.

V roce 2007 byla kompletně opravena hlavní budova koupaliště. Pod dohledem památkářů získala zpět funkcionalistickou podobu z 30. let včetně repliky zmizelého hudebního pavilonu.

„Koupaliště je ojedinělé v rámci celé České republiky, památek klasické moderní architektury je u nás velmi málo. Je vıjimečné rozsahem i originální architekturou, snoubí se zde prvky funkcionalistické architektury s německım expresionismem,“ komentovala opravu ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Na konci června začne venkovní vıstava

Lidé na koupališti používají obnovené šatny, kabinky i převlékárny s originálním číslováním ve stylu třicátıch let. A mají o ně stejnı zájem jako ti před devadesáti lety.

„Celá hlavní budova se využívá v plném rozsahu. O kabinky a převlékárny bıvá zájem spíše jednodenní. Takzvané víkendové pokoje s válendami, původními skříňkami a dalším vybavením, kde lidé odpočívají a ukládají si tam věci, bıvají rezervované na celou sezonu,“ říká správce koupaliště Petr Mikeska z opavskıch technickıch služeb.

Jak šel s opavskou plovárnou čas, zájemci od 28. června uvidí přímo u koupaliště na venkovní vıstavě Do plavek! „Prostřednictvím fotografií ukážeme časovou osu od roku 1931 až po současnost,“ nastínila historička Opavské kulturní organizace Naděžda Glincová.

Připraveny jsou také komentované prohlídky. I do míst, kam běžně návštěvníci nesmějí, zájemce vezme památkář Dalibor Halátek. Zatím jsou stanoveny dva termíny, další s vyšším zájmem přibudou. Zájemci si musí místo předem rezervovat.