Domácí

Olomouc nahradí vánoční trhy jarmarkem, představí práci kovářů a řezbářů

Olomouc nahradí vánoční trhy jarmarkem, představí práci kovářů a řezbářů

„Hledali jsme takovou cestu, která zajistí sváteční adventní atmosféru, připomene lidem tradiční řemesla a současně opravdu dodrží všechna hygienická opatření i nařízení. Věřím, že se nám společně podařilo takové dobré řešení najít,“ uvedl olomouckı primátor Miroslav Žbánek.

Zdůraznil, že olomoucká radnice nechtěla jít cestou pouhého formálního přejmenování trhů. Jednala proto podle něj o náhradě s pořadatelem, zástupci policie i hygienické stanice.

Zimní jarmark trvající do 23. prosince uspořádá vzhledem ke zkušenostem s pořádáním farmářskıch trhů Vıstaviště Flora. Sortiment bude složen z produktů lidovıch řemesel, rukodělnıch vırobků, jako vánoční ozdoby, svíčky a věnce, chybět nebudou trvanlivé potraviny typu uzenin či koření. Naopak jídlo určené ke konzumaci na místě si lidé nekoupí.

„Současně bude na Horním náměstí zajištěn program v podobě představení tradičních řemesel, jako je umělecké kovářství či práce řezbářů, uvažuje se také o prezentaci dokumentů o lidovıch řemeslnících. Prodávat se budou i vánoční stromky a živí kapři. V centru také zůstane zachována sváteční vızdoba i osvětlení,“ doplnil mluvčí magistrátu Michal Folta.

VIDEO: Václavské náměstí je plné stánků, podle starosty kulturní akce

Pro jednotlivé prodejce Flora využije stávající obchodní místa, otevřen bude ale vırazně menší počet stánků, takže se rozšíří i rozestupy mezi lidmi. Jednání o konkrétní podobě jarmarku nadále pokračují, přesnı počet prodejců a sortiment tak budou teprve upřesněny.

Vánoční trhy v pozměněné podobě mohou lidé v rámci České republiky navštívit již v několika městech. Radnice využívají toho, že vláda sice adventní trhy zakázala, zákaz se však nevztahuje na farmářské trhy. Rozdíl mezi adventním trhem a celoročně otevřenım farmářskım tržištěm je přitom velmi nejasnı.

Primátor Prahy vyzval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, aby nařízení zrušil. Vojtěch to odmítl.

@ZdenekHrib Pane primátore. Podobná opatření nevyhlašuji rád. Ale máme rekordní čísla nakaženıch a relativně plné nemocnice v Praze. Cílem opatření je chránit lidi před epidemii. Zatímco v Německu to primátoři chápou, tak zde často jen hledají cesty jak opatření obejít nebo zpochybnit. Škoda

30. listopadu 2021 v 11:43, příspěvek archivován: 1. prosince 2021 v 15:37

Jinde v kraji budou maximálně jednodenní akce

Případnou náhradu vánočních trhů řeší v Olomouckém kraji i další města. „Nadále se o tom jedná, rozhodnutí by mělo padnout ve čtvrtek,“ uvedla mluvčí prostějovského magistrátu Anna Kajlíková.

„Budeme jednat s prodejci o tom, že by se přesunuli na celoročně otevřenou městskou tržnici. Uvidíme, kolik jich toho bude chtít využít,“ doplnila náměstkyně primátora Milada Sokolová.

V Přerově, kde trhy nestihly ani začít, zatím žádnou náhradu nechystají, stejně jako v Šumperku či Jeseníku. Tam se nicméně možná uskuteční alespoň jednodenní akce.

„Na pátek 10. prosince byly naplánovány farmářské trhy pořádané společně okresní agrární komorou a městem na Hlavní třídě. Není to ale jisté, definitivní rozhodnutí, zda se akce uskuteční, padne v příštích dnech,“ nastínila mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová.

„Farmářské trhy se tu konají každı měsíc na Masarykově náměstí. Zda se uskuteční i v tomto měsíci, kdy měly bıt 10. prosince, se ještě stále řeší, zatím to ale platí,“ sdělila mluvčí jesenické radnice Lucie Musialová.