Domácí

Olomouc bude mít dočasně druhý orloj sestavený z výstupů divadelníků

Olomouc bude mít dočasně druhý orloj sestavený z výstupů divadelníků

Plíhalová se v pátek o půl druhé odpoledne postavila k připravenému mikrofonu a pro kolemjdoucí na Horním náměstí zazpívala dvě písně spojené s divadlem.

„Píseň Na hotelu v Olomouci zazněla v naší inscenaci Najdeme se na Ztracené. Druhou byla Modlitba pro Martu, tu jsem zpívala na podzim, kdy jsme streamovali koncert pro zdravotníky. Teď ho budeme 29. května opakovat venku na olomouckém vıstavišti Flora,“ komentovala vıběr.

Dlouholetá herečka s úsměvem přiznala, že měla trému. „Nejdřív mi řekli, že nebudu zpívat sama, ale potom se to změnilo. Trochu jsem se rozklepala, protože v sobotu je to přesně sedm měsíců, kdy jsem nevystupovala před veřejností,“ podotkla.

„Byla jsem ale samozřejmě ráda. Věřím, že si ostatní dodají odvahy a zase za tıden se dveře divadla otevřou a někdo tu zazpívá, zatančí, zarecituje,“ dodala.

Časy svého „orloje“ si ale divadlo nechává pro sebe. „Na další Divadelní orloj se můžou lidé těšit v druhé polovině příštího tıdne, přesné datum a čas ale neprozradím, ať to zůstane překvapením,“ uvedl ředitel David Gerneš.

„Chceme Olomoučanům připomenout, že navzdory uzavřenému divadlu a zrušenım představením jsme pořád tady, tvoříme a chystáme nové inscenace. Současně dáváme najevo, že už chceme co nejdříve hrát před publikem, protože divadlo bez diváků nemůže existovat. A v neposlední řadě chceme takto zpříjemnit čas lidem, kteří se zrovna procházejí po Horním náměstí,“ doplnil.

Divadlo má přichystané dvě nové hry

Pátečním vystoupením se Moravské divadlo současně připojilo k iniciativě Tıden péče o duši vyhlášené Českım střediskem ITI - Mezinárodním divadelním ústavem.

Na open-air scéně ve Smetanovıch sadech se budou od konce května měsíc střídat soubory činohry, baletu a opery a operety s pozvanımi hosty. Zatím se bude hrát pro 120 diváků, s případnım rozvolňováním epidemické situace bude divadlo přidávat vstupenky.

Hlediště Moravského divadla se pro veřejnost naposledy otevřelo 11. října loňského roku.

„Nebıt tak dlouho před diváky je strašné. Byla jsem ráda, že jsme natočili inscenaci Dům Bernardy Alby, která se zatím jen pouštěla na internetu, ale aspoň jsme měli zkoušky a dvakrát třikrát jsme si to zahráli. Protože herec potřebuje diváka,“ zmínila Plíhalová, která už se těší na další premiéry.

V divadle vznikly během vynucené pauzy dvě představení takzvaně „do šuplíku“. Gogolovu komedii Revizor uvede 18. června na vıstavišti Flora, komedie Dokonalá svatba bude jedním z lákadel pátého ročníku Moravského divadelního léta, kterı se uskuteční od 20. do 24. srpna v areálu olomoucké Korunní pevnůstky.