Domácí

Ohromné úsilí, nadšení a dřina. Památkáři ocenili NEJ zachráněné stavby

Ohromné úsilí, nadšení a dřina. Památkáři ocenili NEJ zachráněné stavby

Vítězem kategorie obnova památky se stala Federace židovskıch obcí v ČR za obnovu venkovské synagogy v Polici.

Cena Patrimonium pro futuro hodnotí pozitivní a úspěšné počiny v oblasti památkové péče dokončené v předešlém roce.  Osmı ročník cen se konal 9. listopadu 2021 na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Za každı kraj mohli odborníci z NPÚ, garantující památkovou péči v jednotlivıch regionech, vybrat zástupce, kteří se následně ucházeli o ocenění v danıch kategoriích.

Do soutěže bylo v roce 2021 nominováno 34 pozitivních počinů a objevů z oblasti památkové péče. Zatímco porota vybírala vítěze jednotlivıch kategorií, veřejnost vybrala vítěze ceny Památky děkují v online hlasování.

V kategorii objev/nález roku odborná porota ocenila Arcibiskupství olomoucké a společnost SEADD za nález středověkıch stavebních konstrukcí topenišť v klášteře na Velehradě.
Cenu za záchranu památky si odnesl Petr Antoni, předseda Spolku Mederova domu v Žatci, za záchranu gotického domu č. p. 102 v Žatci, jenž je jednou z nejstarších místních památek s jádrem ze 14. století.
Novinkou letošního ročníku je samostatná kategorie restaurování památky, jejímž vítězem se stal městys Nepomyšl za odkryv a restaurování nástěnnıch maleb v kostele sv. Mikuláše v Nepomyšli.
Nově porota udílela ocenění také v kategorii památková konverze, v níž si cenu převzala společnost Merlot d’Or za konverzi provozovny bıvalého železářství Koula a syn v Praze na vinotéku a banku vín.
8 fotografií