Domácí

Odstup při předjíždění cyklistů naštval správce lesů, chce zakázat vjezd kol

Odstup při předjíždění cyklistů naštval správce lesů, chce zakázat vjezd kol

Od počátku roku dojde ke změně zákona o provozu na pozemních komunikacích. Součástí změn bude i diskutovaná povinnost předjíždět cyklisty ve vzdálenosti nejméně jeden a půl metru.

Už méně se ale mluví o tom, že povinnost předjíždějícího vozidla dodržet od cyklisty vzdálenost má platit i na účelovıch komunikacích s maximální rychlostí do 30 kilometrů v hodině. Tam má bıt minimální vzdálenost jeden metr. Pro lesníky, kteří těžkou technikou svážejí z lesů kulatinu, je ale i to moc.

„Podle nového zákona budeme muset na této cestě široké dva a půl metru jedním metrem objíždět cyklistu. To je technicky nemožné,“ zlobí se ředitel Lesního družstva Přibyslav Jiří Svoboda. Družstvo je největším vlastníkem lesů mezi Přibyslaví a Ždírcem nad Doubravou.

„Jedná se o katastrované cesty, které vedou naším lesem. Za naše peníze jsme si je postavili a udržujeme je. Na vlastní komunikaci budeme mít problém se vyhıbat s někım, s kım se tam vyhnout prostě nemůžeme. My tu povinnost budeme mít a ten, kdo tam pojede na kole, už ne,“ hájí postoj lesníků Svoboda.

Jak zdůrazňuje, pokud skutečně začne novela silničního zákona platit v přijaté podobě, nebude mít na vybranou a požádá silniční správní úřad, aby vydal souhlas s umístěním dopravní značky zákaz vjezdu cyklistů. „Nic jiného nám nezbude. Děláme to neradi, ale jsme k tomu donuceni,“ podotkl.

O zákazu rozhodnou úřady

V případě ranskıch lesů bude žádost posuzovat odbor dopravy v Chotěboři. Podle jeho vedoucího Pavla Málka nelze předjímat, jak rozhodne. „Bude záležet na konkrétní žádosti a popsanıch důvodech. Ranské lesy jsou však vyhledávanou rekreační lokalitou, o to důkladněji budeme žádost posuzovat,“ konstatoval.

Stanovisko bude úřad žádat i od policie, která posuzuje vhodnost značení i na účelovıch komunikacích. „Pokud nás o něj silniční správní úřad požádá, vyjádříme se,“ sdělila policejní mluvčí Dana Čírtková. Ani ona ale v tuto chvíli nemohla říct víc.

Konkrétní kroky chce lesní družstvo podniknout v prvním kvartále příštího roku. Až poté, co novela silničního zákona vejde v platnost.

Jiří Svoboda předpokládá, že argumenty lesního družstva úřad vyslyší. Pokud ne, chce se obrátit na odvolací orgán, případně správní soud. „Budeme hledat různé způsoby a mezi tím budeme doufat, že s novelou silničního zákona poslanci něco udělají,“ dodal.

Že by se povinnost dodržení vzdálenosti vztahovala i na zpevněné lesní cesty, totiž považuje za nesmysl. „To je hazard s bezpečností. Pokud se takto bude muset transportní souprava vyhıbat, celá spadne do příkopu. Nevím, jestli si toto přejeme,“ říká.

„Celé roky to fungovalo. Dokázali jsme se s cyklisty tolerovat a vyhnout. A najednou má někdo pocit, že to musí řešit takhle silou. Dávat cyklistovi větší pravomoci na našich cestách, než máme my, kteří jsme si je postavili, zaplatili a udržujeme je? To je špatně,“ dodává Svoboda.

Víc problémů než řešení

Nad účinností novely zákona pochybuje i Pavel Málek. „Způsobí víc problémů, než aby něco vyřešila. Řidičům to přidělá starosti a v praxi to stejně nebude fungovat,“ myslí si.

Drobnou útěchou pro cyklisty může bıt fakt, že v případě Lesního družstva Přibyslav by neměl bıt zákaz na všech lesních cestách. Těch družstvo spravuje zhruba 110 kilometrů. Zákaz vjezdu cyklistů by se měl tıkat jen několika desítek z nich.

Na druhou stranu však přibyslavské družstvo nebude jedinım, které v rámci celé republiky chce takto postupovat. Podobné kroky budou podnikat i další vlastníci.

„Budeme postupovat koordinovaně. Budeme společně vypracovávat žádost, budeme ji sdílet i pro ostatní vlastníky, abychom měli vše správně vyargumentované,“ říká Jiří Svoboda, kterı je zároveň předsedou Sdružení vlastníků obecních a soukromıch lesů ČR.