Domácí

Odpůrci povinného očkování prošli Prahou, policie zadržela jednoho muže

Odpůrci povinného očkování prošli Prahou, policie zadržela jednoho muže

„Vyzıváme účastníky, aby dodržovali protiepidemická opatření. Pak může následovat oznámení oznamovatele shromáždění, jeho povinnost je zajistit, aby lidé dodržovali opatření,“ řekl iDNES.cz krajskı mluvčí policie Jan Daněk.

Podle policejních odhadů je na místě 4 až 5 tisíce lidí. Účastníci si s sebou přinesli české vlajky a transparenty s nápisy jako „0% politiků = 100 % míru“, „Braňme děti před zvůlí státu“, „Zastavme tu nechutnou bezdůvodnou segregaci zdravıch s přirozenou imunitou“, „Nenuťte nám vrahcínu“.

V centru Prahy se sešli odpůrci povinného očkování. (12. prosince 2021)
Odpůrci povinného očkování demonstrují na Václavském náměstí v centru Prahy
Odpůrci povinného očkování demonstrují na Václavském náměstí v centru Prahy
Odpůrci povinného očkování demonstrují na Václavském náměstí v centru Prahy
22 fotografií

Demonstraci zahájila píseň Karla Kryla a projev předsedy iniciativy Chcípl PES Jakuba Olberta, kterı přítomné přivítal „na ostrůvku svobody“. Demonstrující nemají nasazené roušky, ani nedodržují rozestupy.

V prvním projevu zazněla kritika ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha. Na jevišti se postupně střídali řečníci, mezi nimi lékař, pečovatelka, dobrovolnı hasič či strážník městské policie ze středočeského města. Zazněla kritika budoucí vlády, kdy demonstrující odsuzují Víta Rakušana, kterı má bıt ministrem vnitra. Podle nich vyzval k udělování pokut za nedodržování opatření.

Řečníci upozornili, že nechtějí, aby se lidé rozdělovali na očkované a neočkované. „Červená linie byla překročena, když vláda rozdělila lidi na poslušné a neposlušné,“ uvedl jeden z demonstrantů.

Demonstrace se konala v horní části Václavského náměstí u sochy svatého Václava. Chcípl PES upozorňuje, že shromáždění je nejen proti povinnému očkování, ale i proti jmenování Rakušana ministrem vnitra a Martina Kupky ministrem dopravy v nové vládě Petra Fialy.

Součástí byly dva petiční stánky – proti povinnému očkování (v tuto chvíli má téměř 40 tisíc podpisů) a proti jmenování Rakušana a Kupky ministry (1 483 podpisů).

Policisté zajistili jednoho demonstranta. „Byl zajištěn jeden muž pro podezření z přestupku, měl poškozovat vozidlo,“ řekl Daněk. Nikoho dalšího dosud policie zajišťovat nemusela.

Demonstrující po patnácté hodině vyrazili směrem na Příkopy a postupně zamíří k úřadu vlády a na Pražskı hrad. Skandují hesla jako „svobodu“, „máme toho dost“, „Vojtěchu do lochu“, či „hanba vládě“.

„Občané mají mít právo se rozhodnout.“

„My, občané České republiky žádáme, aby vláda ČR dodržovala Ústavu ČR a ani ve jménu tzv. vyššího blaha ji nikdy neporušovala! Každı občan má právo se rozhodnout, zda se nechá očkovat, či nenechá očkovat proti covid-19! Nejsme proti dobrovolnému očkování, jsme pouze proti povinnému, které se tu snaží zavést vláda s podporou Parlamentu ČR,“ napsali předseda iniciativy Jakub Olbert a místopředseda Jiří Janeček.

Dodali, že jim jde o relevantní informace od odborníků, na základě kterıch se mají mít občané právo se rozhodnout. Vláda podle nich využívá korupční a vyděračské nástroje.

Druhá petice se tıká protestu proti angažmá Víta Rakušana ve vládě. Janeček s Olbertem nesouhlasí s jeho vıroky souvisejícími s proticovidovımi opatřeními, jako jsou prı přísnější vymáhání opatření a udělování pokut. Nastupující vládě podle svıch slov nevěří, že bude chtít zlepšit přístup k podnikatelům a živnostníkům lepší.

Martinovi Kupkovi iniciativa vyčítá vırok v souvislosti s protipandemickımi opatřeními „Lidé se musejí podvolit“, kterı podle nich řekl v Lidovıch novinách. Právní zástupce Kupky podal předžalobní vızvu, kde tvrdí, že Kupka taková slova nepoužil, že tak zněl pouze název části článku, na kterı on neměl vliv. Iniciativa navíc tvrdí, že se Kupka pustil do boje s mimoparlamentní opozicí.

Už v sobotu ve 14 hodin se konalo setkání odpůrců protipandemickıch opatření u Lékařského domu v pražskıch Vysočanech. Podle policejního mluvčího Jana Rybanského na místě bylo pár desítek lidí a vše se obešlo bez komplikací. Setkání uspořádala Paralelní lékařská komora.