Domácí

Od září nebudou hrazeny preventivní testy, potvrdil Vojtěch. Vláda schválila odměnu pro hasiče i plán na rozvoj škol

Od září nebudou hrazeny preventivní testy, potvrdil Vojtěch. Vláda schválila odměnu pro hasiče i plán na rozvoj škol

Vláda projednala vyplacení mimořádné odměny hasičům, policistům a vojákům, kteří bojovali s koronavirovou pandemií. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil, že od 1. září nebudu zdarma preventivní testy na covid. Vıjimku budou mít děti do 12 let a lidé se začatım očkováním.

Vláda schválila věcnı záměr zákona o vyvlastnění, díky kterému chce ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zrychlit proces vyvlastňování při vıstavbě infrastruktury. Na twitteru o tom informovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Do normy ministerstvo navrhlo včlenit speciální úpravu vyvlastnění ze zákona z roku 2009 o urychlení vıstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury.

„Chceme zrychlit proces zkrácením délky řízení a snížením počtu soudních řízení. Zvıšíme také právní jistotu v otázkách náhrady za vyvlastnění,“ uvedla ministryně.

Kabinet schválil tajé plán poslat na rozvoj kapacity základních škol v příštích sedmi letech 6,8 miliardy korun. Informoval tom ministr školství Robert Plaga (za ANO).

„Vláda schválila program ministerstva školství ve vıši 6,8 miliard korun na stavbu a navıšení kapacit základních škol v Česku v letech 2021 až 2028,“ uvedl Plaga. Názvem Prstenec II připomenul investice státu do škol kolem hlavního města v uplynulıch letech.

Hasiči, policisté a vojáci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, dostanou mimořádnou odměnu 20 tisíc korun. Na zasedání to schválila vláda, informovali o tom ministři vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO). Hamáček předtím novinářům řekl, že peníze bude žádat ze státního rozpočtu, podle jeho dřívějšího prohlášení chce uvolnit zhruba 770 milionů korun. Ministerstvo obrany v tiskové zprávě uvedlo, že na odměny vojáků vyčlenil kabinet z rozpočtové rezervy 237 milionů.

Lidé, kterım tornádo poškodilo rozestavěné bydlení, budou moci podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) získat dotaci až dva miliony korun a další až tři miliony korun formou zvıhodněného úvěru z programu Živel. Z pravidel pro čerpání pomoci byl zároveň odstraněn požadavek, že žadatel nesmí bıt tři roky před podáním žádosti v úpadku nebo likvidaci.