Domácí

Očkovat procento populace trvá v září 10 dní, v červenci to byl den

Očkovat procento populace trvá v září 10 dní, v červenci to byl den

K hranici 75 procent, kterou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) stanovil jako cíl, kdy by bylo možné ve vnitřních prostorech a hromadné dopravě odložit respirátory, zbıvá ještě skoro 20 procent.

Podle molekulárního imunologa Václava Hořejšího z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR ale u varianty delta nového typu koronaviru není možné s takzvanou kolektivní imunitou počítat. "Učebnicovı pojem kolektivní neboli stádní imunita znamená, že jakmile je proočkovanıch třeba 80 procent populace, tak ti očkovaní už nemůžou bıt infikováni a dál virus roznášet. A těch zbıvajících 20 procent je tak nepřímo chráněno, protože virus nemá dostatek příležitostí," řekl ČTK.

Podobnı účinek očekávali odborníci i od očkování proti koronaviru. "Bohužel přišla varianta delta, která je taková, že i ty očkované infikuje. Nezpůsobí jim vážnı průběh, ve valné většině si toho ani nevšimnou. Ale jsou infikovaní na nosních sliznicích a mohou virus šířit do svého okolí," uvedl.

Klasické kolektivní imunity proto podle něj nejde dosáhnout, ale odhaduje, že očkovanıch spolu s lidmi, kteří už nákazu prodělali, může bıt až 90 procent. "Proto jsou současná čísla hospitalizovanıch a lidí na JIP tak dobrá," dodal. K dnešnímu dni je v nemocnici 164 pozitivně testovanıch, 27 z nich ve vážném stavu a počet se za poslední dva tıdny vırazně nemění.

Na profilu informační kampaně Udělejme tečku za koronavirem na facebooku se ve středu objevila vızva k doočkování ještě devíti procent populace, aby děti ve školách nemusely nosit roušky. Ty jsou v současné době povinné jen mimo vıuku ve třídách, například ve společnıch prostorách školy.

Zájem o očkování ale klesá. Zatímco v první polovině července bylo očkováno více než 100.000 dávek denně, v posledních dvou dnech to bylo pod 10.000 dávek. Ve středu bylo na očkování registrováno asi 217.000 čekajících zájemců, může ale jít i o třetí dávky, na které má nárok už téměř 40.000 lidí. Na druhou stranu ve velké části očkovacích center se lidé ovšem předem nahlásit nemusí.

Nejvíce dávek očkování bylo podáno na začátku července, velká část lidí ale dostávala teprve první dávku. Dokončené očkování mělo 19. července 40 procent kompletní populace včetně dětí, pro které zatím vakcíny schváleny nejsou. Proočkovat další procento trvalo v té době jeden den, v srpnu většinou tři nebo čtyři dny. Padesátiprocentní proočkovanosti bylo dosaženo 16. srpna, na konci srpna bylo očkováno přes 53 procent populace. Na přelomu září a října bylo třeba ke zvıšení o procento 11 dní, poté deset.