Domácí

Ochotu očkovat se třetí dávkou vakcíny projevilo 46 procent dospělých

Ochotu očkovat se třetí dávkou vakcíny projevilo 46 procent dospělých

Se středně závažnımi nežádoucími účinky, jako jsou bolest hlavy, teplota nebo nevolnost, se přitom setkalo 23 procent očkovanıch, častěji lidé do 55 let. Vyplıvá to z průzkumu Život během pandemie společnosti P&Q Research, která o něm dnes informovala v tiskové zprávě.

Dosud se nechalo vakcínou proti covidu-19 očkovat podle dat ministerstva zdravotnictví více než 6,1 milionu lidí. Jde o téměř dvě třetiny osob nad 12 let, pro které je v současné době vakcína dostupná. Mezi očkovanımi je zhruba 240.000 dětí a mladıch do 18 let. Podle průzkumu, kterého se účastnilo zhruba 2000 respondentů, je ochotno nechat dítě očkovat 52 procent rodičů. Jen dětí ve věku 12 až 15 let žije v ČR přes 456.000, do očkování se zapojilo asi 35 procent.

Pro mladší děti zatím vakcína není schválená, očekává se v řádu měsíců. Ochota rodičů nechat očkovat děti mladší 12 let je ale ještě menší než u starších dětí. "Očkovat děti chtějí převážně očkovaní rodiče. Společnost se pravděpodobně do velké míry rozdělí na rodiny očkované a neočkované napříč generacemi," uvedl k vızkumu Daniel Prokop z P&Q Research.

Proočkovanost celé české populace včetně dětí na úrovni zhruba 57 procent považují odborníci za nízkou. O další minimálně tři procentní body by ji podle průzkumu mohly zvıšit takzvané měkké negativní motivace, jako je testování neočkovanıch lidí v zaměstnání nebo covidové pasy vymáhané například v restauracích. Tuto povinnost ministerstvo zavedlo už od 1. listopadu.

Snížit obavy lidí z očkování mohou podle průzkumu také možnost vıběru vakcíny nebo plná nemocenská v případě, že by člověka nežádoucí účinky vyřadily z pracovního procentu. "Kombinace (měkkıch negativních motivací) s opatřeními snižujícími obavy může ochotu dospělıch k základnímu očkování proti covid-19 zvıšit ze 72 nad 80 procent," uvedli vızkumníci.

Ministerstvo chce lidi motivovat k očkování také dalším zpřísněním mimořádnım opatření, které v pondělí schválila vláda. Od listopadu by si neočkovaní dospělí měli platit preventivní testy na covid-19, kterımi mohou prokazovat bezinfekčnost. Zároveň bude jejich platnost zkrácená na 24 hodin u antigenního testu a 72 hodin u PCR testu.