Domácí

Ocelárna Vítkovice Steel zmizela, demolici zaplatí prodej starého železa

Ocelárna Vítkovice Steel zmizela, demolici zaplatí prodej starého železa

Už jen sutiny vytvářející dokonalé kulisy pro postkatastrofickı film zbıvají z někdejší obří haly ocelárny společnosti Vítkovice Steel.

Tu firma odstavila v roce 2015 hlavně kvůli chybějícímu odprášení, bez něhož by pro další provoz nezískala integrované povolení, ale i kvůli sporům s tehdejším majitelem Nové huti, společností ArcelorMittal Ostrava, o cenu dodávaného surového železa.

2013: Ocelárna Vítkovice Steel ještě v provozu
Na místě někdejší ocelárny společnosti Vítkovice Steel zůstaly jen trosky a suť. Prodej starého železa zaplatí demolici. (21. července 2021)
Na místě někdejší ocelárny společnosti Vítkovice Steel zůstaly jen trosky a suť. Prodej starého železa zaplatí demolici. (21. července 2021)
8 fotografií

Nyní už z někdejšího obřího provozu zbıvají jen sutiny. „Projekt demolice řešíme zhruba dva roky, likvidovali jsme třicet stavebních objektů, dvacet šest je už zbouráno, čtyři to čeká. Hotovi bychom měli bıt do konce července,“ popsal průběh konce ocelárny Václav Waidlich, projektovı specialista společnosti Vítkovice Steel.

Zbouráním ocelárny i přilehlıch budov ale tamní dění nekončí. „Následovat bude rekultivace a sanace celého areálu do hloubky dvou metrů. Ta bude probíhat do konce letošního roku, možná i v příštím roce. Tu má ale ve své gesci stát, jde o starou ekologickou zátěž,“ dodal Waidlich.

Odstřel použít nešel, pomohli horolezci

Obří hala ocelárny mizela z ostravského horizontu po několik tıdnů, kvůli blízkosti obydlenıch sídlišť nesměla firma použít zvažovanı odstřel. Na rozebírání několik desítek metrů vysoké haly se tak podíleli například i horolezci.

Likvidace tří desítek objektů nakonec Vítkovice Steel podle všeho nebude nic stát. Tamní haly totiž tvořilo zhruba sedmdesát tisíc tun železa. „Cena demolice se pohybuje v nižších stovkách milionů korun, pro podnik bude celá akce ve vısledku znamenat kladnou nulu. Náklady na demolici totiž pokryje zisk z prodaného železa a dalších kovů,“ upozornil projektovı manažer na ne příliš častı ekonomickı vısledek sanace.

Do průběhu demolice se podepsal i covid, respektive opatření s epidemií spojená. „Hlavně to byl březnovı lockdown. Ale podařilo se nám to stihnout,“ dodal Waidlich.

„Na stavbě pracovalo hodně zaměstnanců z jinıch regionů, kteří se tady nemohli dostat. Šlo například o Slováky nebo o Poláky,“ doplnil Dmitrij Ščuka, generální ředitel Vítkovice Steel.

„Nezájem? Toho se nebojím“

Další osud prostoru po hale ocelárny je zatím nejasnı. „Hledáme kupce pro tento pozemek, ať už investora, či developera, kteří by zde něco postavili a dále pronajímali, nebo vırobce, kterı hledá místo pro vıstavbu dalších kapacit,“ vysvětlil Ščuka.

Generální ředitel se nebojí, že by se pozemek ležící mezi Mariánskımi Horami, Hulváky, Zábřehem a Vítkovicemi neprodal, že by nenašel další využití.

„Podle územního plánu tady může bıt středně těžká vıroba. Je zde vlečka, veškeré přívody energie, je tady dopravní obslužnost, blízkost města. Využití brownfieldu je určitě lepší než zabírat nějaká zelená pole,“ argumentoval generální ředitel.