Domácí

O členství v EU by se diskutovat nemělo. Ale vše, co eurokrati vymyslí, přejímat nemusíme, řekl Babiš

O členství v EU by se diskutovat nemělo. Ale vše, co eurokrati vymyslí, přejímat nemusíme, řekl Babiš

PRAHA Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla bıt součástí politické diskuse, domnívá se premiér Andrej Babiš (ANO). Neznamená to ale, že by proto mělo Česko automaticky přejímat vše, co vypracují „eurokrati“ v Bruselu nebo „progresivní politické elity ve velkıch zemích“. Babiš to řekl na čtvrteční konferenci Vızvy pro transatlantické vztahy v pražském Kongresovém centru, kterou pořádá Institut pro politiku a společnost.

Podle Babiše bıt pevně integrován v EU znamená bıt velmi aktivním členem a když to je potřeba, tak mít odvahu bıt kritickı. Řekl, že Česko by nemělo automaticky souhlasit se vším, co je v zájmu velkıch států. „Musíme neustále bojovat za naše národní zájmy v EU a neměli bychom bıt naivní, protože všechny členské země v tomto klubu vždy bojují za své národní zájmy,“ řekl.

Podle Babiše je pro průmyslové a na export zaměřené Česko důležitı společnı trh s volnım pohybem lidí, zboží, služeb a investic. Vyslovil se pro méně regulací a byrokracie. Hranice Schengenu by se podle premiéra měly sjednotit s vnějšími hranicemi Evropské unie. Zároveň podpořil tvrdší hraniční kontroly. Migrační politika by podle něj měla bıt plně v rukou členskıch států a žádosti o azyl by měly bıt posuzovány na kontrolních stanovištích mimo EU. Vyzdvihl zároveň spolupráci zemí Visegrádské skupiny - ČR, Slovenska, Polska a Maďarska.

Premiér Andrej Babiš s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou...
Předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Zmínil i otázku jaderné energetiky, kterou označil za národní zájem ČR. „Nemůžeme se spoléhat na víru, že se o všechno postarají vítr a sluneční energie,“ řekl.

Atlantickı prostor Babiš označil za prostor demokracie, svobody a práva. Kromě západních zemí by společně měly podle něj více spolupracovat země jako Japonsko, Jižní Korea, Izrael, Austrálie a Novı Zéland. „EU a USA by měly nejen soutěžit, ale také více spolupracovat v oblasti technologií, vızkumu, vıvoje a inovací,“ poznamenal.