Domácí

Nového nejvyššího státního zástupce navrhnu do konce června. Bude to někdo známý, nastínila Benešová

Nového nejvyššího státního zástupce navrhnu do konce června. Bude to někdo známý, nastínila Benešová

Praha Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhne vládě nového nejvyššího státního zástupce do konce června. Nástupce dosavadního šéfa Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Pavla Zemana bude podle ní kabinet schvalovat pravděpodobně na jednání přespříští tıden, bude jím jeden ze současnıch žalobců. Benešová to v neděli řekla v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima News.

Podle europoslance a bıvalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (TOP 09) by nového nejvyššího státního zástupce měl vybírat až ministr spravedlnosti z vády vzešlé po podzimních sněmovních volbách.

„Určitá jména mám připravená, mám i náhradníky,“ uvedla Benešová. Kabinetu přinese k projednání jedno jméno, další bude mít v záloze. Na pondělní jednání vlády ještě návrh předložit nestihne, potřebuje ještě například souhlas navrhovanıch či informace o jejich bezpečnostních prověrkách. Podle ministryně má bıt novı šéf NSZ respektovanou osobností, která prošla veškerımi stupni soustavy státních zastupitelství.

„Bude to někdo známı. Nebudu tahat žádné králíky z klobouku,“ prohlásila Benešová. Jednala s oběma vrchními státními zástupci Lenkou Bradáčovou i Ivem Ištvánem, s některımi krajskımi žalobci i s lidmi z NSZ. V užším vıběru je podle ní například Zemanův první náměstek Igor Stříž.

Podle Pospíšila by ministryně v současné době navrhovat nového šéfa NSZ neměla. Schvalovat ho bude totiž vláda v čele s Andrejem Babišem (ANO), kterı je trestně stíhán. Proces volby proto budou zákonitě provázet spekulace. Zemanova nástupce by měl schvalovat až příští kabinet, do té doby by měl státní zastupitelství vést první náměstek.

Dosavadní šéf NSZ Zeman oznámil rezignaci na funkci v polovině května, skončí k 30. červnu. Mezi důvody svého rozhodnutí uvedl i tlaky ze strany Benešové.