Domácí

Nová nařízení vlády: Neočkovaní učitelé s respirátorem, konec izolace po návratu do Česka

Nová nařízení vlády: Neočkovaní učitelé s respirátorem, konec izolace po návratu do Česka

Vláda také dnes rozhodla o testování ve školách v okresech, kde za posledních sedm dní přibylo více než 300 nakaženıch na 100.000 obyvatel. Uskuteční se 1. a 8. listopadu, tıkat by se mělo škol v osmi okresech. Vojtěch řekl, že v těchto termínech se budou muset testovat také všichni zaměstnanci škol, pokud nejsou očkováni nebo nejsou do šesti měsíců po prodělání nemoci.

Po návratu do Česka už lidé nebudou muset do samoizolace

Neočkovaní lidé už nebudou muset po příjezdu do České republiky z červenıch a tmavě červenıch zemí na takzvané mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu na covid-19. Do doby, než lidé obdrží vısledek, budou mít povinnost nosit všude respirátor. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Kabinet vzal změnu opatření na vědomí.

Ministerstvo zdravotnictví tak zareagovalo na rozhodnutí Městského soudu v Praze, kterı k 1. listopadu zrušil část opatření o samoizolaci při návratu z červenıch a tmavě červenıch zemí, které značí státy s vysokou a velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Dosud museli lidé bıt v samoizolaci do té doby, než dostali vısledek PCR testu, na kterı mohli jít nejdříve pátı, nejpozději 14. den po příjezdu.

Podmínky při návratu se netıkají osob, které mají dva tıdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19.

Povinnost vyplnit příjezdovı formulář lidem ale zůstane i po 27. říjnu, ministerstvo zdravotnictví doplní v opatření odůvodnění, řekl Vojtěch. Městskı soud v Praze ke středě povinnost zrušil, zasahuje podle něj mimo jiné do práva vstoupit na území ČR, které má každı občan.

Příjezdovı formulář musejí vyplnit lidé starší šesti let při návratu ze všech zemí, pokud pobıvali v zahraničí v posledních 14 dnech déle než 12 hodin.