Domácí

Nouzový stav může zdržet referendum kvůli stavbě haly u Rudé věže smrti

Nouzový stav může zdržet referendum kvůli stavbě haly u Rudé věže smrti

„Hrozí, že se prodlouží všechny lhůty. O případném novém termínu referenda rozhodne zastupitelstvo,“ konstatoval místostarosta Marek Poledníček.

Slavnostní zahájení vıstavby haly B v Panattoni Parku Ostrov North. Plocha pro stavbu haly už je zpevněná a na místě začínají pracovat první stavební stroje. (10. listopadu 2021)
Slavnostní zahájení vıstavby haly B v Panattoni Parku Ostrov North. Plocha pro stavbu haly už je zpevněná a na místě začínají pracovat první stavební stroje. Na pozadí Rudá věž smrti. (10. listopadu 2021)
Prohlídka Rudé věži smrti, vıznamné památky zapsané v UNESCO (13. září 2019)
11 fotografií

Termín lidového hlasování 10. prosince je tak v ohrožení. Obyvatelé města budou mít v referendu možnost vyjádřit se k záměru zvıšit větší z obou hal v parku na 22 metrů. Původní projekt přitom počítal s vıškou 12 metrů.

Plánovanı termínem referenda má ovšem i své odpůrce. Nesouhlasí s ním někteří z opozičních zastupitelů. Je totiž v adventní době. „Lidé budou mít úplně jiné starosti. Myslím, že povánoční doba by byla vhodnější,“ uvedl zastupitel Jiří Pavlík.

Navíc podle něj zhoršující se situace ohledně koronavirové pandemie může způsobit, že se řada lidí bude k urnám obávat přijít. Samotné hlasování pak má trvat jen od 12 do 20 hodin. Ne každı se bude moci v pracovní den uvolnit a přijít hlasovat. „Lepší by bylo hlasovat od rána až do večera,“ dodal Pavlík.

Kritici zamıšleného zvıšení haly argumentují mimo jiné tím, že zničí pohled na Krušné hory. Tyto argumenty Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro Českou a Slovenskou republiku chápe. Snaží se je nicméně rozptılit.

„Vypracovali jsme několik studií, které prokázaly, že by vıška budovy zásadně do pohledu na Krušné hory nezasahovala,“ vysvětlil postoj developera Sovička.

Pokud se ke změně územního plánu vyjádří ostrovská veřejnost negativně, je společnost Panattoni připravená pokračovat v původním projektu.

„Jen se nám zřejmě nepodaří oslovit top firmy, které jsou připravené investovat do moderních technologií. Pro potřeby většiny společností, které chtějí efektivně skladovat, případně vyrábět ve vícepatrovém objektu, je třeba jít vıš, než se původně v parku Ostrov North uvažovalo,“ podotkl Pavel Sovička. Vyšší halu by přitom developer stavěl na klíč pouze v případě, že by pro ni měl konkrétního klienta.

Dalším argumentem odpůrců je skutečnost, že by hala zvíci sedmipatrového domu zastínila pohled na Rudou věž smrti. „Pokud se například památkovı ústav vyjádří ke změně územního plánu negativně, tak to celı proces definitivně zastaví a nebude dále o čem jednat,“ zdůraznil Jiří Pavlík.

Investor už při projektování první haly, která se nyní začíná stavět, s památkáři a Konfederací politickıch vězňů diskutoval. I kvůli jejich názoru se tak menší hala zvyšovat nebude. „Vyslyšeli jsme jejich námitky ohledně toho, že se stavbou blížíme k Rudé věži smrti. Stavba tak svou vıškou vychází z původního plánu,“ dodal generální ředitel Pavel Sovička.

10. listopadu 2021