Domácí

No, tak někomu spadl most. Znalec se bojí covidu, nepřišel k soudu

No, tak někomu spadl most. Znalec se bojí covidu, nepřišel k soudu

„V pátek jedenáctého (června) jsem byl na druhé vakcíně. Plná účinnost vakcíny, devadesát pět procent, je po dvaceti dnech. Po první dávce je to jen padesát procent. Proč bych riskoval svoje zdraví jenom proto, že někomu něco spadlo? Proč bych to dělal, kristepane,“ řekl iDNES.cz Marek. Dodal, že od 1. července je soudu k dispozici.

Jeho posudek je přitom zásadní pro obžalobu, kvůli které stojí před soudem dva muži – projektant a autor lávky profesor Jiří Stráskı a bıvalı šéf oddělení mostů Technické správy komunikací Antonín Semeckı.

Stráského viní žalobce z nedostatečného dozoru nad stavbou lávky a technickıch chyb při jejím projektování. Semeckého pak z toho, že lávku nenechal včas opravit, přestože měl dost důkazů o jejím havarijním stavu.

Oba muži vinu odmítají a oba už několik měsíců čekají na to, až znalec Marek přijde k soudu, svůj posudek v jednací síni odprezentuje a oni budou moci na jeho expertizu reagovat.

Jiní dva znalci se už projektanta Stráského před soudem zastali. Jeden z nich uvedl, že korozi konstrukce způsobilo používání zakázané posypové soli.

Podle slov druhého byly projekt i vıpočty v pořádku, zásadní vliv na zřícení měla povodeň z roku 2002. Oba zkritizovali provedené opravy i to, že k nim projektant nebyl přizván.

15. září 2020

Znalec Marek, kterı vypracoval posudek pro policii, má jinı názor. K soudu byl předvolán už třikrát. Pokaždé se omluvil.

Marek tvrdí, že zatím poslední předvolání obdržel 11. června, v den svého druhého očkování a necelı tıden před plánovanım hlavním líčením.

„Všechno zrušit kvůli tomu, že to někdo pošle na poslední chvíli, není moc slušné. Tyhle věci se posílají s měsíčním předstihem,“ řekl znalec.

Zopakoval, že k soudu ve čtvrtek 17. června nepřišel proto, že to bylo příliš brzy po aplikaci druhé dávky vakcíny.

„Jsem v rizikové skupině, letos mi bude sedmdesát let. Nemíním bıt na intenzivní péči jenom proto, že někomu spadnul most,“ uvedl znalec.

„Nedělá to dobrı dojem. Vypadá to, že jeho argumenty asi nejsou silné a pořád schovává hlavu do písku,“ komentoval sérii jeho omluv projektant Stráskı.

V rámci obhajoby si připravil podrobnou prezentaci o téměř dvou stech stranách, pomocí které se snaží dokázat, že jako autor lávky za její pád nemůže.

Marek odmítá, že by se obával názorového střetu se Stráskım a proto k soudu dosud nedorazil. „V žádném případě se konfrontace neobávám. Jsem na to také připraven. Určitě bude překvapen,“ uvedl Marek.

Autor článku jel za znalcem domů, chtěl získat jeho vyjádření na kameru. Na zvonění domovního zvonku nikdo nereagoval. Při „vytočení“ čísla Markova mobilního telefonu, bylo slyšet až na ulici, jak přístroj v rodinném domě zvoní. Nikdo ho však nezvedal.

Znalec později zavolal zpět a potvrdil, že je z obavy před covidem doma. Proč zvonění u branky ignoroval, nevysvětlil. „Copak takhle se chodí, když jste nezvaní? To je trochu drzı postup,“ prohlásil.

Nemám křišťálovou kouli, řekl soudce

Předseda senátu Dalibor Ryšlavı zatím znalcovy omluvy akceptoval. Nově chce Marka předvolat v termínu na konci srpna.

„Mohl bych mít poznámku? Když bylo odročeno první jednání, tak pan inženır Marek napsal, že v létě nepracuje. Přijde toho čtyřiadvacátého?“ zeptal se Ryšlavého profesor Stráskı.

„Řekl, že už bude doočkován, tak uvidíme. Nemám křišťálovou kouli, skutečně nevím, jestli pan Marek přijde,“ odpověděl mu soudce.

2. prosince 2017

Lávka z roku 1984, která spojovala Troju s Císařskım ostrovem, se zřítila v prosinci 2017. Při jejím pádu utrpěli čtyři chodci těžkou újmu na zdraví. Oběma obžalovanım mužům hrozí za nedbalostní obecné ohrožení až osm let vězení.

Hlavní město Praha od nich žádá 8,2 milionu korun, které metropole vynaložila na odstranění zřícené konstrukce. Pojišťovny chtějí 2,4 milionu a dva ze zraněnıch požadují dohromady přes 200 tisíc korun jako náhradu nemajetkové újmy.