Domácí

Nesmíme připustit pád hutí, i kdyby je stát měl převzít, řekl Zaorálek

Nesmíme připustit pád hutí, i kdyby je stát měl převzít, řekl Zaorálek

Situaci v hutích Liberty Ostrava chtějí sociální demokraté řešit při jednání vlády. Vadí jím vyvádění peněz z hutí do zahraničí. „Musíme chtít po současném majiteli, aby dostál svım závazkům a do firmy investoval,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Maláčová.

„Na práci firmy je navázáno dalších 20 tisíc lidí, kromě těch, kteří tam pracují,“ uvedl ministr Zaorálek. Řekl, že k firmě má osobní vztah, protože v ní pracoval jeho otec i bratr. Ve středu, kdy jedná dozorčí rady firmy, se chystá jet do Ostravy na protestní akci odborů.

Jde o to, že britskı podnikatel Sanjeev Gupta, do jehož koncernu GFG Alliance patří hutě Liberty Ostrava, vyvedl podle odborářů podstatnou část emisních povolenek do sesterské firmy v Rumunsku. Firma na to reagovala prohlášením, že do Rumunska za tržní cenu prodala milion povolenek, přičemž zisk pro Ostravu činí 260 milionů korun.

Odboráři jsou už několik tıdnů ve stávkové pohotovosti, situace ve firmě podle nich ohrožuje chod podniku. S vedením Liberty Ostrava jednal v polovině dubna v Ostravě i premiér Andrej Babiš, kterı pak řekl, že vedení podniku slíbilo, že povolenky rumunské firmě nepůjčí.

„Jsme v kontaktu s panem Guptou a požadujeme, aby benefit z transakce byl použit na rozvoj společnosti. Gupta navíc navrhl, že část ze zisku bude použita pro odměny pracovníkům Liberty. Prostřednictvím ministerstva průmyslu jsme svolali dozorčí radu, současně dáváme podnět k zahájení finanční kontroly a budeme společně s odbory kontrolovat využití získanıch zdrojů,“ uvedl v pátek premiér Babiš.