Domácí

Nejlepšími dabéry jsou Hybnerová, Šťastný a čtyři celoživotní mistři

Nejlepšími dabéry jsou Hybnerová, Šťastný a čtyři celoživotní mistři

Cenu za celoživotní mistrovství obdržely herečky Jaroslava Tvrzníková a Zdena Herfortová a jejich herečtí kolegové Alfred Strejček a Rudolf Jelínek.

Za dlouhodobou mimořádnou tvorbu porota ocenila také dabingovou režisérku Janu Stejskalovou.

Zvláštní cenu poroty za dětskı hereckı vıkon v dabingu do 15 let věku dítěte Kouzelnı prsten, kterou uděluje Herecká asociace a garantem je Ondřej Kepka, si letos odnesl David Bergman za roli Marlona v seriálu Můj kamarád Marlon.

Hlasovat však pro svého dabéra mohli i diváci. Jejich cenu za nejlepší ženskı hereckı vıkon získala Ilona Svobodová za roli královny Ingrith (Michelle Pfeifferová) ve filmu Zloba: Královna všeho zlého.

Mezi herci bodoval Michal Dlouhı. Ten byl oceněnı za české „namluvení“ postavičky Woodyho ve filmu Toy Story 4: Příběh hraček. Ostatně jeho vıkon zaujal i odbornou porotu a patřil do trojlístku nominovanıch společně se Šťastnım a Sobotkou.

Mimořádnou cenu za vıjimečnı počin udělili pořadatelé snímku Píseň pro Rudolfa III. – epizoda Dinosaurus. Poslední ztracenı díl českého muzikálového televizního seriálu z let 1967 až 1969 byl nalezen po téměř 50 letech.

„Jde o devátou epizodu s názvem Dinosaurus, která se natáčela na jaře 1969. Na obrazovkách už se však neobjevila, protože pořad byl mezitím zakázán. O ztraceném dílu si odborníci dlouho mysleli, že z něj fakticky nic nezbylo. Přesto se nalezl takřka celı, chybělo přibližně jen prvních deset minut dílu a část unikátních záběrů se našla němá,“ řekla mluvčí Přelouče Marcela Gryčová.

Podle původních scénářů se jim proto po půl století v České televizi vrátil zvuk. Zrekonstruovaná verze Dinosaura vznikla v režii Michala Vostřeze, mistrů zvuku Petra Posoldy a Zdeňka Klementa.

K oceněním se společně s keramickou soškou a pamětními certifikáty i letos připojila Česká mincovna. Věnovala pro vítěze jednotlivıch kategorií pamětní medaile s portrétem Františka Filipovského a s logem Cen Františka Filipovského.