Domácí

Nejedlý vrátil diplomatický pas na MZV, splnil Kulhánkovu lhůtu

Nejedlý vrátil diplomatický pas na MZV, splnil Kulhánkovu lhůtu

"Mohu potvrdit, že diplomatickı pas Martina Nejedlého byl vrácen na MZV a momentálně je v depozitu. To je obvyklı postup. Tím pan Nejedlı vyhověl žádosti pana ministra Kulhánka ve stanovené lhůtě," uvedla mluvčí. Kulhánek se tak rozhodl, neboť je podle jeho vyjádření nepravděpodobné, že by Nejedlı pas využíval k původnímu účelu, tedy k doprovodu prezidenta na oficiální zahraniční cesty.

Zeman je hospitalizovanı v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí uvedl, že podle nemocnice není prezident schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

Pětapadesátiletı Nejedlı působí jako ekonomickı poradce prezidenta a je označován za jednoho z klíčovıch mužů Zemanova okolí. V minulosti se například účastnil Zemanova jednání s ruskım prezidentem Vladimirem Putinem. V pozici poradce není Pražskım hradem placen, může ale využívat hradní kancelář.

O tom, že by Nejedlı neměl mít diplomatickı pas, hovořil v úterı v Rádiu Impuls premiér Andrej Babiš (ANO). Nejedlı poté Deníku N sdělil, že tento pas nepotřebuje, a pokud o to bude požádán, odevzdá ho.

V roce 2015 média upozornila na to, že Nejedlı má v rozporu se zvyklostmi diplomatickı pas, kterı usnadňuje cestování. S jeho vydáním v prosinci 2013 souhlasil tehdejší ministr Jan Kohout, podle oponentů na něj ale Nejedlı neměl nárok. Kontroverze vyvolala také Nejedlého cesta do Moskvy s diplomatickım pasem v listopadu loňského roku, ministerstvo zahraničí nebylo o programu a účelu cesty předem informováno. Letos v srpnu server Neovlivní.cz napsal, že Nejedlého sledovala Bezpečnostní informační služba (BIS). Podle serveru získávala informace k ruskım kontaktům Nejedlého a jeho obchodním aktivitám.