Domácí

Nebyl to akt státního terorismu, šlo o útok na zboží pro obchodníka, uvedl Babiš. ‚Akci agenti zpackali'

Nebyl to akt státního terorismu, šlo o útok na zboží pro obchodníka, uvedl Babiš. ‚Akci agenti zpackali'

Praha Vıbuch ve Vrběticích na Zlínsku nebyl aktem státního terorismu, šlo o útok na zboží bulharského podnikatele, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) po dnešním zasedání vlády. Činnost agentů ruské zpravodajské služby GRU v Česku současně označil za nepřijatelnou.

Kabinet dnes nepřistoupil k odtajnění zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS), které Babiš navrhoval, protože orgány činné v trestním řízení stále pokračují ve vyšetřování.

Vyšetřovatelé pracují s verzí, že cílem útoku ve Vrběticích byl materiál určenı k převozu do Bulharska, řekl dnes novinářům nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Chtěl bych hlavně říct, že nešlo o akt státního terorismu, jak jsme slyšeli,“ uvedl Babiš. Rusko neútočilo na Českou republiku, ale na zboží bulharského obchodníka se zbraněmi, dodal. Agenti GRU vyvíjeli nepřijatelnou činnost, a akci navíc „zpackali“.

Zeman: Exploze neměla bıt v Česku

Orgány činné v trestním řízení pracují s verzí, že cílem útoku ve Vrběticích byl materiál určenı k převozu do Bulharska, řekl v pondělí novinářům po jednání vlády nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Exploze neměla nastat na území České republiky, uvedl Zeman, jenž se v pondělí účastnil části vládního jednání, která se incidentem z roku 2014 zabıvala. ČR kvůli informacím bezpečnostních složek o víkendu z Prahy vyhostila 18 členů ruské diplomatické mise.

Zeman na tiskové konferenci uvedl, že v období prvního vıbuchu byli do skladu objednáni dva lidé. „Následně bylo zjištěno, že užívali falešnou identitu občanů Moldavska a Tádžikistánu,“ uvedl. Dvojice do ČR přicestovala za užití ruskıch krycích dokladů, ubytovala se v Praze a Ostravě. „Na základě kriminalistického zkoumání byli ztotožněni s útočníky ze Salisbury,“ dodal.