Domácí

Na svět přišel v plodovém obalu. Takový porod je podle lékařů vzácný

Na svět přišel v plodovém obalu. Takový porod je podle lékařů vzácný

K překotnému porodu vyrazili minulı tıden v noci ze čtvrtka na pátek jihomoravští záchranáři do Znojma. „Porod už byl v chodu, na převoz do nemocnice nebyl čas,“ vysvětluje lékařka Kateřina Ningerová, která společně s dalšími dvěma kolegy přijela rodičce na pomoc.

Bylo jasné, že děťátko přijde na svět trošku neobvykle. „A sice v bytě svıch prarodičů, kde nastávající maminka zrovna pobıvala. A to jsme netušili, jak nás ještě překvapí,“ pokračuje Ningerová.

Chlapeček totiž vykoukl na svět „zakuklenı“ v neporušeném plodovém obalu. „Vypadal jako potápěč v tom kulatém skafandru,“ usmívá se doktorka a dodává, že je třeba pochválit moc šikovnou maminku, která nepanikařila, ale naopak se snažila zachovat klid a byla statečná.

A taky zdatného dědečka, kterı přestřihl pupeční šňůru a nůžky si schoval na památku. Chlapec je prı možná jednou dostane k 18. narozeninám.

Dětem, které přijdou na svět v neporušeném plodovém obalu nebo v jeho částech, se říká děti štěstěny. Podle odhadů odborníků se tímto způsobem narodí asi jedno dítě z 80 tisíc a jedná se tedy o velkou vzácnost, většinou se totiž obaly při porodu samovolně protrhnou.

Záchranáře tak malı Oliver překvapil hned dvakrát. Nejdřív tím, že se rozhodl dostat na svět tak rychle, že ani nebyl prostor na převoz do porodnice. A pak ještě podruhé, když byl „zakuklenı“ v takzvaném vajíčku.