Domácí

Na Pražském hradě jsou zpět plošné kontroly. Zmírnění opatření vydrželo měsíc

Na Pražském hradě jsou zpět plošné kontroly. Zmírnění opatření vydrželo měsíc

„Kontroly na Pražském hradě obnovila Policie ČR,“ sdělil Jan Pastor za Správu Pražského hradu. „Pražskı hrad o tomto kroku nerozhodoval,“ doplnil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

„Je to s ohledem na doporučení bezpečnostních expertů, a to i z řad Policie ČR. Je to reakce na bezpečnostní situaci ve světě, potažmo v Evropě,“ uvedl Ondřej Moravčík z Policejního prezidia. Za rozhodnutím podle něj není žádná konkrétní hrozba.

Plošné vstupní bezpečnostní kontroly byly zrušeny před Velikonocemi, kdy se otevřely hradní zahrady a část Jeleního příkopu. Pouze namátkově byli lidé kontrolováni i po pondělním znovuotevření Hradu.

Zrušení kontrol tehdy Kancelář prezidenta republiky zdůvodnila vyhodnocením bezpečnostní situace a posilováním kamerového systému a dalších prvků ochrany. Nyní se však režim opět zpřísňuje.

Až dvousetmetrové fronty trápí v posledních dnech turisty, kteří musí absolvovat policejní kontrolu u každého vstupu na Pražskı hrad. Brána z Hradčanského náměstí. (11. 8. 2016)
Vchod do Chrámu sv. Víta. (11. 8. 2016)
Až dvousetmetrové fronty trápí v posledních dnech turisty, kteří musí absolvovat policejní kontrolu u každého vstupu na Pražskı hrad. (11. 8. 2016)
Až dvousetmetrové fronty trápí v posledních dnech turisty, kteří musí absolvovat policejní kontrolu u každého vstupu na Pražskı hrad. Vchod od Prašného mostu. (11. 8. 2016)
11 fotografií

Kontroly na vstupech do Pražského hradu byly zavedeny v roce 2016. Podle kritiků byla opatření zbytečná, zejména zpočátku se před vstupem tvořily dlouhé fronty. Hrad opatření hájil potřebou zajistit bezpečí turistů.

VIDEO: V pondělí otevřeli Petřín i Pražskı hrad. Paní Hana rozveselila rozhlednu: 

3. května 2021