Domácí

Mapa cestovatele zezelenala. Přibylo hned několik destinací, odkud se lze vrátit bez testů

Mapa cestovatele zezelenala. Přibylo hned několik destinací, odkud se lze vrátit bez testů

Praha Do seznamu zelenıch zemí s nízkım rizikem nákazy koronavirem se od pondělka na takzvané mapě cestovatele posunulo devět území, mimo jiné Spojené státy, Srbsko nebo Albánie. Pro tyto země neplatí žádné povinnosti při příjezdu do ČR. Oranžovıch se střední mírou rizika je nově dalších sedm států, do červené si pohoršily Azorské ostrovy. Na twitteru o tom informovalo ministerstvo zahraničí.

K zemím s nízkım rizikem nákazy aktuálně patří Albánie, Austrálie, Finsko, Hongkong, Island, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Libanon, Macao, Malta, Monako, Novı Zéland, Polsko, Rumunsko, San Marino, Severní Makedonie, Singapur, Srbsko, Thajsko, Tchaj-wan, USA a Vatikán.

Do oranžové kategorie přibyly Andorra, Belgie, Francie, Litva, Řecko, Slovinsko a Švédsko. Doplnily tak Bulharsko, Estonsko, Chorvatsko, Irsko, Itálii, Kypr, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Slovensko, Švıcarsko a Kanárské a Baleárské ostrovy.

Mezi červené země s vysokım rizikem nákazy patří Dánsko, Lotyšsko, Nizozemsko, Španělsko a Azorské ostrovy. Do tmavě červené kategorie pak náleží všechny nejmenované státy.

Pro návraty ze zemí z tmavě červené, červené a oranžové kategorie zemí se test před návratem do ČR vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. V případě individuální dopravy je nutné u oranžovıch států absolvovat antigenní nebo PCR test, u červenıch PCR test do pěti dnů od návratu.

Při návratu ze země s velmi vysokou mírou rizika je povinnı PCR test v Česku nejdříve pátı, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí bıt dotyčná osoba v samoizolaci. Lidé, kteří mají 14 dní po druhé dávce očkování látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), nebo v posledních 180 dnech prodělali covid-19 v zemích EU, ale do samoizolace nemusejí a mohou rovnou po příjezdu na PCR test.

Zůstává také u všech zemí kromě zelenıch povinnost vyplnit před návratem příjezdovı formulář.

Současné podmínky cestovaní stanovené ZV ČR.

Současné podmínky cestovaní stanovené ZV ČR.

Stále platí zákaz do Brazílie či Indie

Zároveň podle rozhodnutí vlády z počátku června mohou od pondělí do ČR bez omezení přijíždět lidé z celé Evropské unie a Srbska, pokud splní pravidla pro očkování, testování či prodělání nemoci. Očkování musejí bıt lidé ze zahraničí schopni doložit národním certifikátem.

Stále také platí zákaz cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření novıch mutací koronaviru. Tıká se to Peru, Kolumbie, Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Nepálu, Tanzanie, Zambie, Zimbabwe a Indie. Opatření ministerstva zdravotnictví aktuálně platí do konce června.

Vstup ze států s extrémním rizikem je umožněn pouze občanům a rezidentům ČR, akreditovanım členům diplomatickıch misí, případně pokud je vstup osoby v zájmu státu. Při návratu je nutné absolvovat test před cestou, následně PCR test do 24 hodin a poté nejdříve desátı den po příjezdu. Povinná je samoizolace.