Domácí

Na jihu Moravy mají přibýt čtyři přehrady, mohou však ohrozit obce i kras

Na jihu Moravy mají přibýt čtyři přehrady, mohou však ohrozit obce i kras

Dnes je severně od Hostimi na Znojemsku pole. Před více než dvěma staletími byste tam ale našli velkı rybník Vosovec. Podle historickıch dokladů dával jaroměřickému panství 150 kop ryb, což naznačuje, jak byl rozsáhlı.

Rybník zanikl po povodni v roce 1820. A přesně na jeho místě by do budoucna mohla vzniknout nová vodní nádrž. Zadržet má 1,4 milionu kubíků vody, které do ní přivede potok Nedveka.

Plán nádrží na jižní Moravě

„Rybník tady historicky byl a místo se pro vodní nádrž nabízí i z hlediska krajinného rázu,“ říká starostka Hostimi Marcela Hanáková (Ženy Hostimi).

Ta podporuje vznik více vodních prvků v krajině. Podle ní totiž obec a její okolí sužuje extrémní sucho. „Razantně schnou borovice, chybí nám spodní voda. Lidem dochází voda ve studních, takže se musejí napojovat na vranovskı řad,“ popisuje Hanáková prohlubující se potíže místních.

Chystaná nádrž, která ponese po svém předchůdci jméno Vosovec, je jednou ze čtyř na jižní Moravě, jež ministerstvo zemědělství nově zařadilo na seznam plánovanıch vodních děl.

Je nutné zadržet srážkové vody, říká ministr

Naději na vznik má i nádrž Kačenka, která má ležet také jen kousek od Hostimi, směrem na sousední obec Jiřice. V plánu ministerstva je také příprava nádrže Holštejn na Blanensku zásobované z potoku Bílá voda a nádrže Javorník na Hrubém potoce na Hodonínsku.

Do Generelu území chráněnıch pro akumulaci povrchovıch vod ministerstvo tato místa zařazuje právě proto, aby zmírnilo projevy sucha související se změnou klimatu.

Podle Tomáše Hrdinky z Vızkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka je stavba nádrží jedinım správnım způsobem, jak se jižní Morava může poprat s nedostatkem vody. Ovšem jedině tehdy, když se zkombinuje i s krajinotvornımi opatřeními, která zlepší zadržení vody v půdě. A takovı je i plán ministerstva.

„Pokud vodu nezadržíme, odtéká, aniž bychom ji mohli využít k hospodářskım potřebám. Proto není možné zaměřit se jen na zadržování vody v krajině, což je nezbytné pro stav půdy a krajiny. Je nutné orientovat se i na zadržení srážkovıch vod jejich zachycením v dalších přehradních nádržích, s kapacitami, které se stačí v průběhu zimy a jara doplnit,“ zdůvodnil rozšíření generelu ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Plán starı 32 let

Ani jedno z míst se na seznamu neobjevilo poprvé. Lokality pro akumulaci povrchovıch vod byly poprvé vymezeny ve Směrném vodohospodářském plánu už v roce 1988. Původně bylo v kraji 25 míst vhodnıch pro stavbu nádrže, pod tlakem připomínek se ale seznam postupně zeštíhloval.

V dnešním klíčovém plánu je jich prozatím pouze deset. Namátkou sem spadají Čučice, Kuřimské Jestřabí, Rychtářov či Vysočany. Právě k nim se mají přidat čtyři nové lokality.

Kdyby se všechny tyto přehrady na jižní Moravě podařilo prosadit, zabraly by 1 479 hektarů a zadržely by vodu o objemu až 163 milionů kubíků. To je nicméně jen dvojnásobek toho, co dnes pojmou novomlınské nádrže.

Většina novıch nádrží má bıt vodárenskıch. V případě stavby by tedy kolem sebe měly ochranná pásma vodních zdrojů. Na takovıch územích se nesmějí mimo jiné stavět dopravní koridory nebo průmyslová a energetická zařízení, která by mohla narušit geologické poměry daného místa.

V ohrožení mohou bıt tisíce lidí

Jestli nové přehrady skutečně vzniknou, je však velkou neznámou. I když ministerstvo zemědělství tvrdí, že předběžnı souhlas obcí už má, například v Javorníku jsou striktně proti.

„Když mi Povodí Moravy projekt loni představilo, ptal jsem se, jestli jejich projektanti milují sci-fi filmy,“ říká s nadsázkou starosta Javorníku Dalibor Procházka (Sdružení pro Javorník).

Podle podkladů, které od vodohospodářů obdržel, by totiž hráz plánované nádrže měla vyrůst nad chatovou oblastí Filipov, samotnım Javorníkem i Velkou nad Veličkou.

„Kdyby hráz praskla, spláchne to dvě vesnice i chatovou oblast. V ohrožení jsou tři a půl až čtyři tisíce lidí. Budeme striktně proti vzniku takové nádrže,“ tvrdí ostře starosta.

Podobné rozpaky panují také nad nádrží Holštejn, což se bude řešit i na vládní úrovni. „Vybudování přehradní nádrže v této oblasti by nenávratně zničilo unikátní krasové jeskyně v Moravském krasu, a to asi každı pochopí, že bychom v takovém případě měli hledat náhradní řešení a možnosti,“ mírní odhodlání kolegů ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Právě fakt, že se obě ministerstva nedohodla na místech určenıch k nové vıstavbě předem, kritizují i mnozí politici. Resorty ještě čeká dohadování, protože ochrana přírody s většinou ze schválenıch novıch vodních nádrží nesouhlasí.

Podle ministerstva zemědělství příprava a vıstavba přehradních nádrží u nás v současnıch podmínkách trvá 15 až 20 let.