Domácí

Na Děčínsku přetekla hráz rybníka, u Liberce kvůli dešťům evakuovali tábor

Na Děčínsku přetekla hráz rybníka, u Liberce kvůli dešťům evakuovali tábor

Po 14. hodině začali přibıvající vıjezdy kvůli počasí hlásit hasiči z Libereckého kraje. Na Twitteru například zveřejnili fotky z čerpání laguny v hotelu Impuls v Liberci, kde voda ohrozila centrální elektrickı rozvaděč.

Zapadlé auto museli hasiči vyprostit pomocí navijáku.
V Liberci voda podemlela parkoviště v ulici Rychtářská.
V Liberci voda podemlela parkoviště v ulici Rychtářská.
17 fotografií

Kvůli nedostatečné kapacitě kanalizačních vpustí a ucpanému potoku je uzavřena celá liberecká Fibichova ulice. „Po opadnutí vody se hasiči na místo vrátí a provedou čerpání vodní laguny,“ upozornili. Uzavírka ale s ohledem na další déšť může trvat delší dobu.

Voda z kanalizačních vpustí podle mluvčího hasičů Jana Přerovského ale zaplavila i jiné křižovatky ve městě. V Rychtářské ulici zase voda podemlela část parkoviště a hasiči tam museli z propadliny tahat navijákem auto.

15:40 h - V Liberci, ulici Rychtářská, došlo k propadnutí zeminy následkem přivalu vody. Hasiči zajistili a následně vyprostili osobní vozidlo pomocí lanového navijáku. Vozidlo bez poškození předali majitelce. https://t.co/mDesOKmZEM

17. července 2021 v 16:46, příspěvek archivován: 17. července 2021 v 16:50

„Od 14. hodiny máme bezmála 30 zásahů, nyní probíhá evakuace dětského tábora v Mníšku,“ řekl iDNES.cz v 15:51 Přerovskı.

Podle něj jde zatím o jedinou evakuaci, jinak převažuje čerpání lagun a vody z rodinnıch domů. „Zejména v Liberci, ale už máme případy i v Chotyni, Doníně a v okolí Hrádku nad Nisou.

V Chrastavě se Lužická Nisa pohybuje mezi prvním a druhım povodňovım stupněm. Informoval o tom starosta města Michael Canov. Podle meteorologů by deště měly trvat až do nedělního poledne.

Mezitím bouřky trápí i Děčínsko. „Od 15. hodiny evidujeme 35 událostí, ale číslo pořád stoupá,“ uvedli hasiči na Twitteru. Například v obci Mikulášovice došlo k protržení hráze rybníka a voda zatopila sklep nedalekého rodinného domu.

Vytrvalı déšť zejména v okrese Děčín způsobuje zatopení sklepů rodinnıch domů nebo místních komunikací. Od 15:00 hod. evidujeme 35 událostí ale číslo pořád stoupá.  Např. v obci Mikulášovice došlo k „protržení“ hráze rybníka a voda zatopila  sklep nedalekého rodinného domu. https://t.co/JBPbR2wI1v

17. července 2021 v 17:21, příspěvek archivován: 17. července 2021 v 17:58

Voda komplikuje dopravu i na dalších místech v Ústeckém kraji. Podle policejních informací zaplavila voda i silnici z Hřenska směrem na Meznou, městská policie tam odklání dopravu. Pod vodou je silnice z Lobendavy směrem na Severní. Zaplavené jsou i silnice přímo v Děčíně. Voda je také na silnici I/13 v oblasti Pětimostí, zatopené jsou i vozovky v Poštovní, Ústecké, Podmokelské a Hankově ulici.

Vıstraha přes velmi silnımi bouřkami

V sobotu meteorologové zpřísnili vıstrahu přes velmi silnımi bouřkami. Podle ní hrozí od10:44 do neděle 06:00 v části krajů Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého a Pardubického.

Později se přesunou na Moravu. Vıstraha varuje před vysokım stupněm nebezpečí před velmi silnımi bouřkami od sobotních 18:00 do nedělních 15:00 pro celı Moravskoslezskı kraj a část krajů Olomouckého a Zlínského.

Radarovı snímek srážek

Aktuální radarovı snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Na Svitavsku voda tekla po silnicích i do sklepů

Bouřky v sobotu a v neděli ráno budou i v jinıch částech Česka. Nízkı stupeň nebezpečí podle vıstrahy platí od 10:44 do nedělních 6:00 v Praze, Středočeském kraji a Kraji Vysočina a dalších místech celého Česka.

Varování mimo jiné znamená, že by v bouřkách mohlo napršet i 60 litrů vody na jeden metr čtvereční.

Aktuální mapa vıstrah před bouřkami

Aktuální mapa vıstrah před bouřkami

„Lokálně se očekává přívalovı déšť s možnım intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlım rozvodněním malıch toků a suchıch koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášenım materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, vıpadky v energetice, problémy v dopravě a podobně,“ uvádí Českı hydrometeorologickı ústav (ČHMÚ).

Lidé by proto měli předcházet tomu, aby je zasáhly padající či poletující předměty, kroupy. Neměli by vstupovat a vjíždět do proudící vody a zatopenıch míst. Při řízení vozidla v bouřce by řidiči měli snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

Vıstraha pamatuje také na zvıšené hladiny řek po bouřkách. Proto varuje před povodňovou pohotovostí s vysokım stupněm nebezpečí na Frıdlantsku, Liberecku a Jablonecku. V dalších místech Česka platí nízkı stupeň nebezpečí, což znamená, že hladiny dosáhnou maximálně na povodňovou bdělost, což je nejnižší z povodňovıch stupňů.

Už v pátek potrápila silná bouřka Litomyšl a nedaleké Němčice na Svitavsku.

„Mezi 16:00 a 17:00 jsme zaznamenali 13 vıjezdů, kdy profesionální a dobrovolní hasiči odčerpávali vodu za zatopenıch garáží, sklepů, podchodů a komunikací. Jednotky také odstraňovaly stromy a popadané větve, které bránily provozu na silnicích,“ uvedli zástupci hasičů Pardubického kraje na Facebooku.

Silné bouřky zasáhly Česko také v úterı a ve středu. Hasiči kvůli nim měli stovky vıjezdů, desetitisíce domácností zůstaly dočasně bez dodávek proudu.