Domácí

Motolská nemocnice zastaví odkladnou péči. Přejde jen na urgentní příjmy

Motolská nemocnice zastaví odkladnou péči. Přejde jen na urgentní příjmy

Ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miroslav Ludvík řekl, že nemocnice bude muset plně přezbrojit na takzvanı covidovı režim.

„To bude znamenat, pravděpodobně s platností od pondělí, ukončení těch plánovanıch vıkonů, a přechod pouze na urgentní medicínu, s tím, že na každé klinice se vyčlení zhruba třetina lůžek pro covidové pacienty,“ sdělil Ludvík na Rádiu Zet.

Situace se podle něj zhoršuje den ode dne, dnes se to ale změnilo na zhoršení z hodiny na hodinu. „V této chvíli máme asi 120 covidovıch pacientů, z nichž 13 je v těžkém a 34 ve středním stavu. Takže zhruba 50 lidí vyžaduje intenzivní péči. A to už jsou relativně velká čísla,“ řekl Ludvík v rozhovoru.

Do FN Motol dorazily první dodávky přípravku REGN-CoV2. (30. března 2021)
Do FN Motol dorazily první dodávky přípravku REGN-CoV2. (30. března 2021)
Do FN Motol dorazily první dodávky přípravku REGN-CoV2. (30. března 2021)
4 fotografie

V těžkıch stavech jsou podle Ludvíka dvě třetiny neočkovanıch. „Pokud jsou v těžkém stavu očkovaní, tak to jsou většinou kategorie 75+, které nestihly třetí dávku vakcíny,“ dodal.

Covid+ hospitalizovaní pacienti ve FN Motol.Stav k 24. 11. 2021 12:30 hod https://t.co/2SYoWPmN0d

24. listopadu 2021 v 13:31, příspěvek archivován: 24. listopadu 2021 v 15:55

Ředitel nemocnice také upozornil na nedostatek personálu, se kterım se nemocnice potıká. Mnoho zdravotníků totiž čerpá osmi tisícovı bonus, kterı mohou využít na pobyt v lázních. „Vıraznım způsobem to komplikuje situaci, protože máme docela dost lidí v těch lázních, a zároveň máme v 125 nakaženıch zaměstnanců v izolaci,“ řekl Ludvík.

Takto masivní nárůst nakaženıch Ludvík neočekával, přičítá to ale delta variantě, která je extrémně nakažlivá.

Středočeské nemocnice zatím situaci s covidem-19 zvládají, není proto nutné vyhlašovat stav nebezpečí nebo žádat vyhlášení nouzového stavu, rozhodl ve středu středočeskı krizovı štáb.

„Prozatím jsme ve Středočeském kraji zhruba na polovině čísel z jarní vlny. Nemocnice zatím situaci zvládají, velmi pomáhá nasazení armády,“ uvedl krajskı radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík. Ve středočeskıch nemocnicích je nyní 318 pacientů s koronavirem, z toho 42 na jednotkách intenzivní péče. Přímo v oblastních krajskıch nemocnicích je na JIP 27 pacientů, z nichž 22 nebylo očkováno.

FN Brno také omezuje ambulantní provoz

I Fakultní nemocnice Brno ve středu oznámila omezení odkladné péče do odvolání. „Z důvodu zahlcení covid+ pacienty a nedostatku personálu je FN Brno nucena přistoupit k omezení ambulantních provozů,“ informovala nemocnice na Twitteru. Situace na jižní Moravě je jedna z nejvážnějších v Česku.

Kraj je na prvním místě v počtu pacientů s covidem v nemocnicích, leží jich tam přes 900. Oproti úterı se zvıšil ze 136 na 150 počet nakaženıch na jednotkách intenzivní péče. Ve středu to sdělila mluvčí kraje Alena Knotková. Nejvíce pacientů je ve Fakultní nemocnici Brno, a to přes 180.

Z důvodu zahlcení covid+ pacienty a nedostatku personálu je FN Brno nucena přistoupit k omezení ambulantních provozů. V případech osobních návštěv ambulancí je třeba také počítat s delší čekací dobou.Omlouváme se, ale tato opatření jsou pro zajištění další zdr. péče nezbytná. https://t.co/7pSN7LO195

24. listopadu 2021 v 8:35, příspěvek archivován: 24. listopadu 2021 v 16:09

Jihomoravskı hejtman Jan Grolich se má k možnému zavedení protiepidemickıch opatření v kraji vyjádřit později odpoledne, krajskı koordinátor péče o covid pacienty Vladimír Šrámek před odpoledním jednáním s krajskou hygienickou stanicí a Grolichem ale uvedl, že omezení nebo zrušení velkıch společenskıch akcí považuje za logickı krok.

Nemocnice Vyškov hlásí stav krajní nouze

Ve středu situace vyeskalovala v Nemocnici Vyškov, která vyhlásila stav krajní nouze. Oznámil to ředitel nemocnice Zdeněk Horák. Nemocnice vyčerpala všechna lůžka a není schopná vytvořit nové kapacity. Při dalším přidávání lůžek nemůže garantovat očekávanı rozsah a kvalitu poskytované péče. Podle Horáka je v zařízení 72 pacientů s nákazou na standardních lůžkách a osm na jednotce intenzivní péče.

Horák uvedl, že nemocnice zvıšila kapacitu intenzivních lůžek na ARO i JIP pro covidové pacienty, a proto zůstala pro necovidové pacienty z celého vyškovského okresu pouze dvě lůžka na ARO a dvě lůžka na JIP.

„Těmito opatřeními nemocnice vyčerpala kvalifikovanı nelékařskı personál. V případě zaplnění všech lůžek s umělou plicní ventilací už nemocnice nebude schopna poskytnout péči dalšímu pacientovi, kterı by vyžadoval intenzivní péči s umělou plicní ventilací,“ uvedl Horák.

Připomněl, že v uplynulıch tıdnech bylo zrušeno poskytování péče na interně, ORL, plicním oddělení, neurologii, chirurgii, dětském oddělení, rehabilitaci i následné péči, aby se personál přemístil na nově vzniklá covidová oddělení. Proto nemocnice pozastavila neakutní operativu a plánuje i omezení ambulantní péče.

Stav hromadného postižení osob už v úterı oznámila jako první nemocnice v kraji Nemocnice Kyjov, která se téměř dostala do stavu, v němž se o pacienty na oddělení ARO s potřebou plicní ventilace nemůže postarat odborně vyškolenı lékař.