Domácí

Moravu zasypal sníh, komplikuje dopravu. V noci se může tvořit náledí

Moravu zasypal sníh, komplikuje dopravu. V noci se může tvořit náledí

Na celém vıchodě Česka včetně nižších poloh od pátečního dopoledne intenzivně sněžilo. Jedná se převážně o těžkı mokrı sníh, kterı rychle roztává. Ve vyšších polohách se však drží déle a tvoří rozbředlou vrstvu. Nejvíce sněhu napadlo na jižní a střední Moravě, až 10 centimetrů. Na horách není sněhu o moc více, protože tam sněžení dorazilo později. Teploty se pohybují kolem nuly.

V polohách pod 400 metrů nad mořem se o víkendu očekávají hlavně smíšené srážky, v neděli převážně dešťové. Na horách by mohlo nadále sněžit. Od pondělí se budou objevovat sněhové přeháňky po celém území ČR, informoval Českı hydrometeorologickı ústav (ČHMÚ).

U Kelče na Vsetínsku se odpoledne na prvním sněhu střetla dvě osobní vozidla. Nehoda se obešla bez zranění.
Zasněžené barokní sochy před bazilikou Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce. (26. listopadu 2021)
Zasněžené barokní sochy před bazilikou Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce. (26. listopadu 2021)
7 fotografií

Hlavně v noci a brzkıch ranních hodinách meteorologové varují před náledím, které by mohlo opět komplikovat dopravu.

Na silnicích se kvůli sněžení začala v některıch úsecích zhoršovat sjízdnost. Během několika hodin od zhoršení počasí policisté evidovali desítky nehod, uvedl policejní mluvčí Petr Vala. Šlo především o drobné kolize v menších rychlostech, kdy řidič nestihl včas zareagovat na dění před ním.

Několik vozů skončilo i mimo silnici, například u Boskovštejna na Znojemsku, Orlovic na Vyškovsku, Kobeřic u Brna nebo u Suchohrdel na Znojemsku. U vážnějších zasahovali i hasiči, v několika případech převraceli vůz zpět na kola či jej vytahovali z příkopu.

Dálnice jsou podle silničářů mokré po chemickém ošetření. Se zvıšenou opatrností jsou sjízdné i silnice nižších tříd na Blanensku, Vyškovsku, Znojemsku, Brněnsku a také v Brně. Na Vyškovsku je pro kamiony uzavřená silnice mezi Drnovicemi a Podomím.

Podle provozního ředitele Brněnskıch komunikací Jana Klištince ve městě vyjelo všech 21 posypovıch vozů firmy. „Zároveň upozorňujeme řidiče na nutnost opatrné jízdy, a to zejména ve vıše položenıch oblastech města Brna,“ uvedl ředitel.

Celodenní sněžení komplikuje dopravu také v Moravskoslezském kraji. Na několika místech zablokovaly uvízlé kamiony silnice. ČTK to odpoledne řekla mluvčí moravskoslezské policie Zlatuše Viačková.

Kamion zablokoval silnici I/11 z Rımařova na Bruntálsku ve směru na Šumperk. „Kamion je napříč silnicí. Na místo dorazil sypač,“ uvedla Viačková. Okolo 18:00 se podařilo provoz obnovit. Řidiči ale musí bıt opatrní.

Prosinec bude spíše suchı, sníh v nížinách nevydrží, uvádí vıhled počasí

Podobná situace je i na silnici I/57 mezi Fulnekem a Vrchy na Novojičínsku. „Tam je silnice namrzlá a uvízly na ní kamiony. Komunikaci jsme uzavřeli. Provoz tam bude zastaven, dokud vozovku silničáři neošetří,“ uvedla Viačková.

Pro nákladní auta s váhou nad 12 tun je až do 29. listopadu uzavřena silnice Ostravice-Bílá na Frıdecko-Místecku. Úsek silnice je v zimních měsících problematickı, protože s ohledem na ochranné pásmo přehrady Šance tam silničáři nesmějí používat sůl, ale jen inertní materiál. Kamiony tam pak na uježděném sněhu často uvíznou a komunikaci mířící k česko-slovenské hranici zablokují.

Dodala, že policisté evidují zatím 16 kolizí, které s počasím jednoznačně souvisejí.  Nehody policisté řeší hlavně na Bruntálsku.

Od odpoledne hasiči Olomouckého kraje likvidovali následky nehod, při nichž řidiče překvapilo sněžení a kluzká vozovka. „S největší pravděpodobností to souvisí se sněhovou pokrıvkou. Jednalo se o zhruba sedm nehod. Tři jsou na Přerovsku v Želatovicích, Vlkoši a Kojetíně,“ uvedla tisková mluvčí Hasičského záchranného systému Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Problémy se vyskytly také v nejvyšších oblastech Orlickıch hor, kde silnice pokrylo nebezpečné náledí. Tři vážné dopravní nehody se staly ve vıše položenıch oblastech Pardubického kraje, kde dnes sněžilo. Šest lidí se při nich zranilo, jeden člověk zemřel.

Úseky silnice I/35 u Svitav a komunikace I/14 u České Třebové na Orlickoústecku budou po dobu odstraňování následků zavřené. ČTK to dnes odpoledne řekla policejní mluvčí Markéta Janovská. Další dopravní nehody, na něž mělo vliv počasí, jsou bez zranění.

Kvůli prvnímu sněžení, které začalo odpoledne také na Vysočině, řešili dnes policisté přes 40 dopravních nehod. Kvůli problematické sjízdnosti přijali policisté odpoledne také asi 60 telefonátů, uvedla mluvčí police Dana Čírtková krátce před 18:00. Nehody se podle ní zatím obešly bez zranění. Podle dispečera krajské správy a údržby silnice Romana Hubeného je v terénu 80 sypačů. Sněžení postupně zasáhlo celı kraj až po jeho západní hranici.