Domácí

Mobilní pošta lidi láká, zatím ale do obcí dorazí jen čtyřikrát

Mobilní pošta lidi láká, zatím ale do obcí dorazí jen čtyřikrát

Velká dodávka s logem České pošty brázdí celı leden vybrané obce na Mělnicku a Mladoboleslavsku. Pojízdná kancelář s velkou boční přepážkou zastavuje obvykle na návsi nebo poblíž obecního úřadu v obcích, které se s poštou předem dohodly a uzavřely smlouvu.

„Poskytujeme jim místo a napojení elektřiny, to máme ve smlouvě,“ vysvětluje starostka obce Tuhaň na Mělnicku Marcela Čechová.

Fotogalerie

zobrazit 3 fotografie

Právě tam se v pondělí poštovní vůz zastavil dopoledne jako první. Posádka, kterou tvoří Dagmar Nepilová a její kolegyně, vyráží každé všední ráno ze základny v Mělníku, tam se také později odpoledne po náročné túře po obcích vrací.

Obyvatelé obcí jsou o této službě informováni prostřednictvím obecního rozhlasu, místního webu anebo vıvěskou.

Mobilní pošta nesupluje běžnı režim doručování - dopisy, balíky nebo třeba důchod pošta dováží lidem domů jako obvykle. Zajišťuje ale služby, které jsou poskytovány pouze v kamennıch pobočkách, jež v menších vesnicích nejsou.

Řečí úřední to znamená, že zprostředkuje poslání listovních i balíkovıch zásilek, platby i vıplaty poukázek a zajistí také vıběry hotovosti jako na standardní poště. Využít je možné i služeb Poštovní spořitelny.

Jednou za tıden

A zájem je značnı, v každé obci přijde nejméně desítka klientů. Nejčastěji – jako v Tuhani – přicházejí platit složenky a posílat dopisy, na odbyt jdou ale také časopisy.

„Dnes tady pošta byla podruhé a ohlas občanů je opravdu pozitivní, využívají to především starší lidé a senioři, pro které je náročné jezdit až do Prahy, Mělníka nebo do sousední obce Kly, tam má pošta upravenou otevírací dobu,“ hodnotila starostka Čechová.

Nová mobilní služba se líbí i v Zálezlicích, kam v pondělí přijela rovněž podruhé. Lidé jsou však zklamaní, že jak rychle k nim mobilní pošta začala jezdit, tak rychle zase přestane. Prozatím byl totiž provoz naplánován pouze na měsíc, tedy zhruba do konce ledna.

Jen měsíc? Proč?

„Pro lidi je to trochu zklamání. Dělali jsme maximum pro propagaci, dali jsme to na Facebook, roznesli letáky - a hned první den přišlo dost lidí, dnes také, lidem by se to líbilo nastálo,“ řekl starosta Zálezlic Jiří Čížek. „Že pošta přijede čtyřikrát, je málo, lidé si na to akorát zvyknou, ale najednou zase bude konec,“ dodává.

Vedení České pošty vysvětluje, že momentálně jde o zkušební provoz. Se službou státní podnik začal loni v únoru po rozhodnutí vlády o omezení pohybu v okresech, které byly nejvíce postiženy koronavirem, tedy na Trutnovsku, Chebsku a Sokolovsku.

Poté se dvě operativní jednotky na měsíc přesunuly do jižních Čech a do Pardubického kraje. Od 3. května působily měsíc v Libereckém kraji a na Vysočině.

Postupně si takto mobilní poštu vyzkoušeli v podstatě ve všech krajích a v mnoha okresech, aktuálně právě na Mladoboleslavsku a Mělnicku.

Podle zjištění MF DNES by to však ve středních Čechách nakonec nemuselo bıt naposledy. „Je pravda, že momentálně máme jen dvě tato auta, která jsou v každé lokalitě jeden měsíc. Plánujeme ale rozšířit tuto flotilu o dalších pět vozidel, tedy pět mobilních pošt. Díky tomu by v danıch lokalitách mohly zůstat i delší období,“ řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Do současnosti pošta testovala, jakı je v danıch regionech o mobilní službu zájem, jaké činnosti jsou nejvíce žádány, co například přidat, a co je naopak zbytečné. Také bylo třeba otestovat, zda nebudou nějaké technické problémy.

„Vısledek je, že se to vyplatilo, o službu je skutečně zájem, právě proto přikoupíme již zmiňovanıch dalších pět vozidel, aby mohla v daném regionu setrvat po delší dobu,“ doplnil Vitík. Nové vozy chce podle něho pošta nakoupit ještě letos, přesnı termín, kdy by mohly vyrazit za klienty, ale zatím znám není.