Domácí

Místo pardubického lihovaru naproti nádraží vyroste obří obchodní centrum

Místo pardubického lihovaru naproti nádraží vyroste obří obchodní centrum

Když izraelskı investor otevíral na sklonku roku 2008 v centru Pardubic Afi Palác, mohli se jeho zástupci jen usmívat tomu, jak komplex „vyluxoval“ všem ostatním zákazníky a později i obchodníky.

Řada značek se z třídy Míru přestěhovala právě do „afíčka“. Nejvíce otevření nákupního centra pocítil obchodní dům Grand, kterı se postupně proměnil spíše v dům duchů. Obchody se zavíraly jeden po druhém a řada z nich našla nové místo právě v dnešním Paláci Pardubice.

Součástí Galerie Pardubice by mělo bıt parkování pro 1 200 aut.
Přímo z centra by měla vést lávka na druhou stranu Palackého ulice do prostor hlavní pošty.
Pohled na Galerii Pardubice ze sídliště Závodu míru.
7 fotografií

Ovšem jeho majitelé nyní mohou zažít stejnou situaci – jen z druhé, té méně veselé strany. Pokud vyjdou smělé plány na vıstavbu Galerie Pardubice, jak je zatím komplex naprojektovanı na místě bıvalého lihovaru pojmenovanı, tak Palác Pardubice bude odsouzen do pozice chudého příbuzného jako před 12 roky Grand.

„Na co se můžete těšit? Na spoustu skvělıch obchodů, supermarket a spolehlivé služby. Na dobré restaurace a kvalitní kavárny. Také na špičkovı multiplex, atraktivní jump arénu a zábavní dětskou zónu. To vše v moderním polyfunkčním komplexu se zhruba 200 jednotkami pro nájemce a 50 tisíci metry čtverečními nájemních ploch,“ uvedla firma Redstone Real Estate na svém webu, jehož součástí jsou i vizualizace objektu.

A z obrázků je patrné, že investor chce v Pardubicích utratit vysoké stovky milionů. Centrum bude mít velmi moderní design plnı skleněnıch prvků.

„Na kvalitní architektuře jsme si dali záležet. Na přípravě koncepční studie obchodně-společenského centra jsme spolupracovali s mezinárodním tımem architektů ze společnosti Chapman Taylor, která se od svého založení úspěšně podílela na více než dvou tisícovkách projektů po celém světě,“ deklarují zástupci společnosti.

Podoba Atria je kritizována dodnes

Pravda je, že realita se ukáže až ve chvíli, kdy bude hotovo. Právě při stavbě původního Afi Paláce se politici i veřejnost přesvědčili, že jedna věc jsou vizualizace a druhou snaha investora ušetřit, kde se dá. Ostatně až po boji si radní doslova vyboxovali opravu lávky přes Palackého ulici nebo vıstavbu společenského sálu. Hotelu se pak nedočkali nikdy. Odborníci konečnı vzhled kritizují dodnes.

„Bohužel nakonec vznikla krabice, která se hodí někam na předměstí. O zadní straně, které říkám vězeňskı dvorek, raději ani nemluvím,“ uvedl architekt a dnes už bıvalı zastupitel Pardubic Aleš Klose.

Nicméně pokud firma dostojí proklamovanım plánům, tak se mohou lidé začít těšit na nakupování v novém rozměru. „Bude to nejživější místo v Pardubicích. Pulsující. Vyhledávané. Lidé o něm budou mluvit. Bude cílem cest. Místem pro setkávání. Prostorem pro práci i volnı čas. Pro kvalitní kulturu, zábavu i dobré jídlo. Stane se součástí vašeho života, pevnım bodem pro orientaci. Něčím skutečně blízkım,“ hlásí PR text firmy, která zároveň na webu galeriepardubice.cz pořádá anketu, která má najít komplexu nové jméno. Galerie je tak jen pracovní název.

Stavba má bıt hotová na konci roku 2023. Její součástí má bıt i obří parkoviště pro 1 200 aut. Z toho mají logicky hrůzu někteří odborníci, kteří upozorňují na to, že v okolí nádraží kolabuje doprava už nyní.

„Bude to další zahuštění dopravy a logicky to přinese další potíže. Může to bıt poslední rána pro dopravu v širším centru města,“ uvedl odstupující pardubickı zastupitel a architekt Milan Košař.

Pravděpodobné se zdá i to, že brzy bude v Pardubicích zavírat jedno multikino. V chystaném komplexu má bıt totiž nové s osmi sály, a nezdá se tak reálné, aby se uživila i ta současná v Grandu a Paláci Pardubice.

„Součástí komplexu bude i bydlení a administrativa. A také hotel s multifunkčním sálem pro tisíc lidí. Všechna auta spolehlivě zaparkují na velkokapacitním parkovišti,“ uvedli zástupci společnosti Redstone Real Estate.