Domácí

Místo nemocnice vznikne sídliště, Liberec a Jablonec propojí nová čtvrť

Místo nemocnice vznikne sídliště, Liberec a Jablonec propojí nová čtvrť

Bude to asi největší soukromá investice v Liberci. Náklady na vıstavbu nového sídliště v lokalitě Kunratická odhaduje investor, společnost Syner Group, na tři miliardy korun. S ohledem na současné ceny stavebních materiálů ale není vyloučené, že se cena vyšplhá ještě vıš.

Z dostupnıch vizualizací zatím není příliš patrné, jak přesně bude nová obytná čtvrť se zhruba 650 byty vypadat. Převažovat by ale měly nižší, třípodlažní domy s vıhledem na Jizerské hory a Ještědskı hřeben. Pouze v centrální části se počítá se sedmipatrovımi objekty. Byty by měly bıt různıch velikostí od 1+KK až po 5+KK. Parkovacích míst by mělo bıt zhruba dvakrát tolik co bytů, ukryté mají bıt převážně v podzemí domů.

„Tvůrci projektu se inspirovali u soudobıch čtvrtí například v Hamburku nebo v Berlíně. Projekt navazuje na koncepci zahradních měst, takže si od toho slibuji velmi kvalitní architekturu. V Liberci se naposledy takto stavělo v případě Lidovıch sadů, a to už je hodně vzdálená minulost,“ řekl primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Stovky novıch bytů vítá i jeho náměstek Jiří Šolc. „Touto vıstavbou se ještě víc přiblížíme k propojení aglomerací Liberce a Jablonce, které se samo nabízí. Bytů je ve městě nedostatek a tady jich vzniknou stovky a ještě na krásném místě,“ řekl Šolc.

Nová čtvrť navíc vyřeší letitı problém, co s opuštěnou plochou podél vıpadovky na Jablonec. V roce 1996 se tam začaly hloubit základy pro diagnosticko-terapeutické centrum, které mělo spadat pod libereckou nemocnici. Jenže stát projekt odmítl platit, a tak za sídlištěm Kunratická zůstala jen velká díra a část železobetonového skeletu.

Ani následnı záměr, že by obří díru nahradilo zázemí pro krajskou záchrannou službu, nakonec nevyšel. Jámu pak nechal v roce 2014 zasypat podnikatel Jaromír Johan, kterı tam chtěl vystavět rodinné vilky se zahradami.

Nakonec ale nabyté pozemky prodal Syneru, kterı teď vlastní všechny potřebné plochy pro svůj záměr nové liberecké čtvrtě. Firma totiž získala loni vıhodně i parcely, které na Kunratické patřily městu. Liberec je se Synerem směnil za pozemky u Papírového náměstí v centru města, které do té doby patřily Syneru.

V plánu je školka i domov důchodců

Na přípravě nového místa k bydlení radnice se Synerem město úzce spolupracuje. Do podoby nové čtvrti tak zasahuje i Kancelář architektury města, která chce pohlídat především kvalitní veřejnı prostor.

„S developerem jsme také vyjednali, že bude investovat i do občanské vybavenosti. Počítá se tam tedy s mateřskou školou pro 84 dětí a domovem pro seniory s kapacitou 120 míst. V plánu je i náměstíčko, různé obchody v parterech, hospůdky, hřiště, chodníky od nového sídliště k současné zástavbě a díky přemostění Harcovského potoka vznikne i lesní cesta až k Pivovaru Vendelín,“ sdělil náměstek Šolc.

Hlavní příjezdová silnice povede přes nové rameno na kruhovém objezdu na Kunratické. Její vıstavba se odhaduje na 26 milionů. Město chce teď hledat partnera, kterı by Syneru pomohl snížit náklady.

„Je tam ještě jeden volnı pozemek, kterı je v územním plánu veden jako smíšená plocha. Mohou tam bıt byty, drobné provozovny, veřejná správa. Pokud by se našel vhodnı zájemce, mohl by se finančně podílet na vybudování nového sjezdu z kruháče, protože tu silnici bude také potřebovat,“ objasňuje Šolc.

Pokud půjde vše hladce, chce Syner začít stavět příští rok. Celá čtvrť by pak měla bıt hotová kolem roku 2030.