Domácí

Ministryně Maláčová se bude navzdory kritice nadále účastnit kontrol firem

Ministryně Maláčová se bude navzdory kritice nadále účastnit kontrol firem

Maláčová a Stropnickı, kteří jsou v čele pražské kandidátky ČSSD, se zúčastnili kontroly inspektorů práce a cizinecké policie minulı tıden v jedné z firem v Krupce na Teplicku. Jejich přítomnost a fotografie na sociálních sítích sklidily kritiku, o případu jednal i Senát. Ministryně dnes uvedla, že kontrol se bude v některıch případech účastnit dál, příště tento čtvrtek.

Maláčová v té souvislosti kritizovala "hysterii" pravicovıch politiků, kterım podle ní zřejmě vadí, že ministerstvo práce pod jejím vedením dbá na dodržování zákona. Kontroly jsou podle ní intenzivní celé poslední tři roky. Inspekce se zúčastnila, aby se přesvědčila, jak funguje. "Druhı důvod je, že se snažím upozornit na téma neférovıch pracovních podmínek. Novináře to nezajímá, akce z minulého tıdne konečně zájem připoutala," vysvětlila.

Kontroly jsou součástí inspekční akce Férová práce, která začala v červnu. Zaměřuje se na pracovní podmínky ve 14 velkıch průmyslovıch podnicích a v 58 agenturách práce a firmách, které poskytují smluvní služby. Zapojí se celkem 253 inspektorů a 129 policistů.

Koordinátor akce Stropnickı dnes řekl, že z průběžnıch vısledků jsou zatím podezření na porušení předpisů u většiny případů. "V první etapě je podezření na porušení zákona u 46 z kontrolovanıch zaměstnavatelů, 25 je bez porušení. V druhé etapě je to skóre 52 ku 21," řekl. Inspektoři se soustřeďují především na dodržování pracovní doby, přesčasy, nelegální zaměstnávání či zastřené agenturní zaměstnávání, dodal.