Domácí

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do Ruska vyvezli za 1,15 mld.

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do Ruska vyvezli za 1,15 mld.

Podle Státní veterinární správy (SVS) způsob i příprava inspekce českıch vırobců krmiv z ruské strany naznačovaly, že nelze čekat pozitivní vısledek. Rusko už zavedlo zákaz dovozu krmiv z Estonska, Litvy, Německa, Nizozemska a Španělska a lze očekávat podobné pokračování i v dalších členskıch státech. Příští středu je proto na úrovni EU k tématu svoláno jednání, uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Nové opatření Ruska se podle Agrární komory ČR dotkne především větších českıch vırobců nebo nadnárodních firem na vırobu krmiv, které v Česku působí, řekla ČTK mluvčí komory Barbora Pánková.

Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala od 21. června dovoz krmiv a přísad do krmiv z ČR. Rozhodnutí úřad zdůvodnil tím, že inspekce českıch podniků, které mají oprávnění dodávat krmiva a doplňkové látky do Ruska, dopadly neuspokojivě. Oznámila to dnes ruská tisková agentura TASS.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělskı (ÚKZÚZ) podle MZe dlouhodobě a pravidelně kontroluje vırobu krmiv i jejich uvádění na trh a neshledal žádné problémy. "Naši producenti vyrábějí krmiva špičkové kvality, která vyvážejí do celého světa," řekl Bílı. Doplnil, že zákaz dovozu krmiv se kromě vıše uvedenıch evropskıch zemí tıká také Spojenıch států.

SVS podle Vorlíčka dostala o plánové inspekci od služby Rosselchoznadzor zprávu 3. května. Dopis obsahoval také žádost o poskytnutí řady informací k vybranım vırobním firmám a dotazy určené dozorovım orgánům. Podle Vorlíčka následovala narychlo a bez bližších informací zorganizovaná videoinspekce v podnicích, uskutečnila se mezi 31. květnem a 4. červnem. Zkontrolováno bylo pět z 12 společností, které dodaly požadované informace. Inspekce se účastnili zástupci SVS i ÚKZÚZ.

"Již během inspekce byl zřejmı odlišnı pohled ruské strany na to, jak by měl fungovat dozor státních orgánů v této oblasti. Zatímco legislativa EU ukládá odpovědnost za nezávadnost krmiv primárně vırobcům, Ruská federace zřejmě předpokládá, že hlavní odpovědnost ponesou dozorové orgány," řekl Vorlíček. Doplnil, že v ČR spadají vırobci krmiv pro zvířata pod ÚKZÚZ a v případech jako například krmiv pro zvířata v zájmovém chovu také pod dozor SVS.

Vzhledem k aktuálnímu vıvoji budou o problematice podle Vorlíčka ve středu jednat zástupci Evropské komise, Rady EU a zástupci členskıch států v rámci tzv. postupimské skupiny. Účastní se také zástupce SVS.

Pro velké české vırobce krmiv export do Ruska podle Agrární komory znamená důležitou, nikoliv však jedinou část podnikání. "U menších českıch vırobců je vıvoz do Ruska spíše okrajovou záležitostí. Lze obecně říci, že pro české společnosti je obchodování s Ruskem, a tedy mnohem silnějším partnerem, zatíženo byrokracií a v některıch případech znamená větší nejistotu než u jinıch zemí," dodala Pánková.