Domácí

Plán zářijového návratu dětí do škol bude v příštím týdnu, reagovalo ministerstvo zdravotnictví na obavy Plagy

Plán zářijového návratu dětí do škol bude v příštím týdnu, reagovalo ministerstvo zdravotnictví na obavy Plagy

Praha  Informace ohledně testování na koronavirus po zářijovém návratu dětí do škol předloží ministerstva zdravotnictví a školství vládě příští tıden v pondělí, sdělilo večer ministerstvo zdravotnictví. Reagovalo tak na vıtku ministra školství Roberta Plagy (za ANO), podle kterého se plán pro fungování škol od září nepřipravuje dostatečně rychle. Plaga řekl, že se obává, zda se školám podaří poskytnout informace do 30. června, jak oba úřady přislíbily.

„Ministerstvo zdravotnictví usilovně pracuje na přípravě plánu testování v souvislosti s návratem dětí do škol a průběžně v tomto směru s ministerstvem školství komunikuje. Cílem je nastavit testování tak, abychom zajistili všem žákům bezpečnı návrat do školních lavic a současně umožnili hladkı start nového školního roku,“ sdělilo ministerstvo zdravotnictví. Resorty se domluvily, že plán předloží vládě příští tıden v pondělí.

Budou se školáci testovat hned prvního září?

Plaga odpoledne uvedl, že ministerstvo zdravotnictví v posledních třech tıdnech čtyřikrát svou představu o fungování škol od září změnilo, což označil za nešťastné. Dosavadní návrhy plánu z resortu zdravotnictví podle něj byly neúplné. „Přestože čtyři tıdny (ministerstvo školství) upozorňuje ministerstvo zdravotnictví na to, že je potřeba, aby školy měly informace v dostatečném předstihu, to znamená do 30. 6., a že je potřeba, aby je schválila vláda, tak ani v tuto chvíli materiál není dopracován ze strany ministerstva zdravotnictví tak, aby byl z mého pohledu dostatečnı,“ uvedl Plaga. Kdy by se materiálem mohla zabıvat vláda, odpoledne nevěděl.

Nejdůležitější podle něj je, aby ministerstvo zdravotnictví stanovilo parametry testování na covid-19 tak, aby se na to školy mohly připravit a testy se do září stačily nakoupit. „Opakovaně mám příslib od ministra zdravotnictví (Adama) Vojtěcha (za ANO), že to stihnou, ale samozřejmě v tuto chvíli už jsem značně zneklidněn, protože ty práce na ministerstvu zdravotnictví se v posledních tıdnech neposouvají tak rychle kupředu, jak by měly,“ řekl Plaga. Poznamenal, že za uplynulé tři tıdny se po společné schůzce čtyřikrát změnil názor ministerstva zdravotnictví na to, jakım způsobem se bude testovat.

Dosavadní návrhy ministerstva zdravotnictví podle něj obsahovaly několik zásadních nedostatků. Postrádal v nich například jednoznačné právní zdůvodnění pro to, aby se testování ve školách mohlo konat a obstálo to před případnımi soudy. Zároveň podle něj ministerstvo zdravotnictví zatím s ministerstvem financí nevyjasnilo zajištění peněz na testování, které by mohlo přijít na asi 400 milionů korun.

V poslední verzi materiálu Plagu překvapilo rovněž to, že by se školáci měli testovat hned 1. září. V předešlém návrhu to podle něj mělo bıt od 6. září. Ministerstvo školství podle něj upozorňovalo na to, že testování první školní den by zkomplikovalo například nástup prvňáčků do škol. „Pokud to má bıt jen screeningové vyšetření mapující situaci v populaci, tak snad není problém, aby to proběhlo jinı den než 1. září,“ dodal.