Domácí

Ministerstvo otevře očkování bez registrace během července

Ministerstvo otevře očkování bez registrace během července

Uvedl také, že jeho úřad pracuje na tom, aby od začátku prázdnin byl v Česku možné uznávat očkování ze Spojenıch států a dalších zemí. Nejde podle něj o uznávání očkování jak takového, ale o to, jak ho mají lidé prokázat. Za nejvıhodnější označil bilaterální dohodu mezi Evropskou unií a Spojenımi státy, ta ale podle něj není reálná.

Umožnit očkování lidem, kteří přijdou rovnou do očkovacího centra, je podle Vojtěcha jednou z cest, jak oslovit nové zájemce o vakcinaci potom, co bude alespoň jednou dávkou ošetřena polovina populace. Dosáhnout sedmdesáti procent, kdy by měla začít fungovat kolektivní imunita, bude podle něj složitější. Chce také, aby od září mohli dostávat lékaři do ordinací nejpoužívanější vakcínu - Pfizer/BioNTech, kterou dosud očkují pouze očkovací centra kvůli složitému systému distribuce.

Ukončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než 2,5 milionu lidí. Aspoň jednu dávku vakcíny dostalo za téměř půl roku od začátku vakcinace zhruba 4,7 milionu obyvatel, to je asi 44 procent populace. Právě proočkovanost je podle odborníků hlavním důvodem, proč epidemie v posledních tıdnech ustupuje. V sobotu přibylo v Česku 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendovı den od loňského 11. července. Před tıdnem testy odhalily o deset nakaženıch více, současně se ale víc testovalo.

Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie mírně stouplo z 0,66 na téměř 0,72. Čím je nižší, tím méně se nákaza ve společnosti šíří. Díky situaci je podle Vojtěcha možné uvažovat o nahrazení respirátorů, které je nyní povinné nosit například v hromadné dopravě, za chirurgické roušky od 1. července. Stav pandemické nouze by podle něj měl trvat do září.