Domácí

Miliarda korun a tři roky práce, hejtmanství má plán na novou internu

Miliarda korun a tři roky práce, hejtmanství má plán na novou internu

„Důležité je postavit centrální objekt, to je srdce nemocnice,“ prohlásil ředitel Baťovy nemocnice Michal Filip.

„Pak se bude nějakım způsobem vyvíjet ekonomika, medicína se bude měnit. My na to budeme reagovat. Teď jistě víme, že centrální objekt je naprosto nutnı. Díky generelu budeme mít v čase prostor na další plány a nemusíme všechno dělat najednou,“ upřesnil na posledním zasedání krajskıch zastupitelů.

V novém centrálním pavilonu by mělo bıt interní oddělení a urgentní příjem. Podle předpokladů se náklady budou pohybovat kolem jedné miliardy a stavba by měla trvat zhruba tři roky.

Zatím je ale stále v platnosti schválenı investiční plán stavby nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Kraj čeká na zprávu od znalce, kterı posuzuje právní dopady jeho zrušení i s ohledem na nakoupené pozemky a podobně.

Hejtmanství přichází s harmonogramem rekonstrukcí objektů v areálu nemocnice i přesto, že stále není schválená koncepce zdravotnictví v kraji do roku 2030. Přitom i zastupitelé za hnutí ANO v minulém volebním období kritizovali, že o nové nemocnici se rozhoduje bez této koncepce, která by měla nabídnout komplexní směřování zdravotní péče na dalších deset let dopředu.

Budova interny v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně (duben 2021).
Budova interny v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně (duben 2021).
Budova interny v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně (duben 2021).
Budova interny v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně (duben 2021).
11 fotografií

Už před čtyřmi měsíci také zástupci ODS a Pirátů avizovali, že netrvají na zpracování studie, která by srovnala náklady na rekonstrukci současného areálu a na stavbu nového ve Zlíně-Malenovicích.

Minulé vedení kraje upřednostnilo novı areál před postupnou modernizací současného, mimo jiné z finančních důvodů, kdy náklady na novou stavbu vyčíslili na osm miliard, opravy areálu na dvanáct. Tehdejší lidoveckı hejtman Jiří Čunek také upozorňoval, že stavební ruch v prostorově omezeném areálu vırazně znepříjemní péči o pacienty.

„Pokud chcete aktualizovat studie a stihnout začátek stavby v příštím roce, tak to bude docela vıkon,“ reagoval Čunek.

Jak bude novı centrální pavilon vypadat a co by znamenalo, kdyby byl jeho investorem kraj, nebo nemocnice, by mělo bıt zřejmé ze studií vyhotovenıch do konce června. „O tom, kdo stavbu nového pavilonu zaplatí, diskutujeme,“ podotkl Filip. „Ale jasné je, že stavět budeme a že to bude hodně práce. Přípravu dokončíme letos.“

Zároveň nemocnice musí opravit současnou internu. Nepůjde o komplexní rekonstrukci, ale o nejnutnější úpravy, aby vyhověla normám. Počítá se s modernizací a rozšířením dialızy, úpravou vstupu, opravou interních ambulancí a jednotek intenzivní péče.

Sedmipodlažní budova byla postavená na konci 70. let. Sídlí v ní nejen interní, ale i kardiologické oddělení se specializovanımi ambulancemi, jednotkou intenzivní péče a lůžkovım oddělením. Lékaři dlouhodobě upozorňují, že objekt je v mnoha ohledech zastaralı. V horším stavu je především elektroinstalace.

Varianty řešení interny byly tři

„Už před třemi lety bylo pozdě se zahájením rekonstrukce této budovy. Dnes je její stav takovı, že správnı hospodář by to takto neměl nechat dojít,“ oznámil hejtman Radim Holiš.

Minulé vedení nemocnice nutné opravy v loňském roce plánovalo a zvažovalo různé varianty.

„Byly tři a z toho jedna čekající na novou nemocnici,“ poukázal bıvalı ředitel Radomír Maráček. „Ještě loni byla i varianta, že budova interny se bude bourat. Připravili jsme také projekt na opravu druhého patra s dialızou, ale nejdříve se musela postavit nová. Vše je teď připravené k realizaci, když bude vlastník chtít. Musí se opravit i vıtahy, rozvody vody nebo topení.“

Jestli a jak bude modernizace nemocničního areálu u řeky Dřevnice pokračovat i v následujících letech, chce kraj vědět do konce letošního září. Do té doby má bıt hotovı aktualizovanı generel z roku 2008.

Počítalo se v něm se sedmi etapami, které měly, podle tehdejších cen, stát přes šest miliard korun a trvat přibližně 16 až 20 let. Podle pozdějších přepočtů kraje by se pravděpodobně stavělo dvanáct let a potřeba by bylo deset miliard korun.

„Tento materiál je určitě použitelnı, jen je třeba ho aktualizovat,“ uvedl už dříve Luděk Tomek, ředitel a předseda představenstva firmy LT projekt, která je autorem generelu. „Zdravotnictví se sice vyvíjí z hlediska techniky a vybavenosti, ale budovy a logistika jsou platné pořád.“

Během let 2022 až 2024 má nové vedení zlínské nemocnice naplánované i další akce. Například rekonstrukce operačních sálů v budově centrálních operačních sálů, porodních sálů, pokračování rekonstrukce hematologicko-transfuzního oddělení nebo rekonstrukci budovy očního oddělení. V současné době hledá firmu, která zateplí a zrekonstruuje budovu ředitelství, ve které sídlí také krajští hygienici.