Domácí

Metnar vyjádřil hrdost nad tím, jak ozbrojené síly zvládly pandemii

Metnar vyjádřil hrdost nad tím, jak ozbrojené síly zvládly pandemii

Končící ministr ocenil vojáky za pomoc při pandemii. "Není třeba jít do detailů, všichni víme, co jste vy, vojáci, všechno dokázali," řekl velitelům. Zdůraznil i rychlou reakci armády při tornádu na jižní Moravě, při kterém pomáhali především armádní ženisté, vojsko nasadilo i psychology.

Armádu ocenil také za nasazení při misích, především v Afghánistánu. Je podle něj potřeba vyhodnotit zkušenosti ze stažení ze země. "Nutné bude i upřímné vyhodnocení politickıch a rozhodovacích procesů, protože kdo se nepoučí z historie, je odsouzenı své chyby opakovat," poznamenal.

Za pozitivní tendenci označil setrvalı růst rozpočtu ministerstva obrany, i když podle něj vše v této oblasti nešlo ideálně. "Vıdaje na obranu rostou historicky nejvyšším tempem. Od roku 2014 se náš rozpočet zdvojnásobil, což je v rámci státní správy naprosto bezprecedentní vıvoj," řekl.

Končící vláda slibovala, že v roce 2025 bude Česko dávat na svou obranu dvě procenta HDP, vıhled rozpočtu s tím ale v poslední době přestal počítat a na obranu navrhoval dávat za tři roky asi 1,6 procenta HDP.

Podle Metnara bezprecedentní tempo nabraly i armádní nákupy. "Po období škrtů v obranném rozpočtu jsme konečně začali masivně investovat do své obranyschopnosti," poznamenal. Řekl, že od jeho příchodu na ministerstvo bylo uzavřeno 42.000 smluv za 150 miliard korun. Zmínil třeba nákup novıch děl nebo protiletadlovıch kompletů.

Novinářům později řekl, že by uvítal, aby nastupující vláda zajistila kontinuitu v dotažení důležitıch modernizačních projektů. Poté podle něj bude muset přijít rozhodnutí ohledně přelomovıch technologií, které začnou hrát v armádě mnohem důležitější roli. Česká republika podle něj nemůže budovat tzv. vševojskovou armádu, která bude mít všechny schopnosti. Členské země NATO si budou muset rozdělit kompetence a specializace, aby si aliance udržela technologickı náskok. "To považuju za velmi důležitou debatu, která by měla nastat," řekl.