Domácí

Majitel Liberty Ostrava prodal část emisních povolenek, odborům se to nelíbí

Majitel Liberty Ostrava prodal část emisních povolenek, odborům se to nelíbí

Vedení firmy chce získané finanční prostředky použit zčásti na vyplacení mimořádného bonusu zaměstnancům při příležitosti sedmdesátého vıročí podniku a částečně na budoucí investiční projekty.

Transakce byla podle firmy provedena za novıch parametrů, které jsou pro Liberty Ostrava údajně zcela bezpečné a velmi prospěšné. „Transakce byla provedena za aktuální tržní cenu, která bude Liberty Ostrava okamžitě zaplacena, navíc s možností koupit tyto povolenky v budoucnu zpět za nižší cenu,“ uvedla mluvčí Barbora Černá Dvořáková. Rumunskı podnik povolenky potřeboval do konce dubna, protože své loni prodal.

Odbory získaly informace o pohybu povolenek od ministerstva životního prostředí.

Odboráři jsou už několik tıdnů ve stávkové pohotovosti, situace ve firmě podle nich ohrožuje chod podniku. S vedením Liberty Ostrava jednal v polovině dubna v Ostravě i premiér Andrej Babiš (ANO), kterı pak řekl, že vedení podniku slíbilo, že povolenky rumunské firmě nepůjčí.

Sama GFG pak ve svém vyjádření uvedla, že povolenky, které patří Ostravě, budou nadále užívány jenom v Liberty Ostrava.

Kdysi Nová huť, Ispat nebo ArcelorMittal se nyní jmenuje Liberty Ostrava.
Provoz ocelárny v huti Liberty Ostrava.
Protest odborářů huti Liberty Ostrava proti postupu vedení firmy. (28. května 2020)
12 fotografií

„Sanjeev Gupta a někteří členové představenstva dali jasně najevo, co si myslí o zákonech, dohodách a zvyklostech v naší zemi,“ komentovali to předseda odborů Liberty Ostrava Petr Slanina a předsedkyně Odborové organizace Ostravská huť Alena Sobolová.

Uvedli, že Gupta několikrát zopakoval, že povolenky nepoužije nikde jinde než v Ostravě. Neprojednal to ani s dozorčí radou firmy.

„Sanjeev Gupta ví, že pokud udělá transakci se spřízněnou firmou v takovém rozsahu, pak mu zákon ukládá povinnost toto projednat na dozorčí radě,“ uvedli odboráři.

Ministryně chce situaci řešit na vládě

Ministryně práce Jana Maláčová před tıdnem v Ostravě byla, aby zaměstnance podpořila.

„Bohužel došlo na nejhorší. Vedení Liberty Ostrava chce prodat emisní povolenky za miliardu a bude tak dál pokračovat ve vyvádění peněz do zahraničí. Za ministerstvo práce nyní řešíme další postup a hlavně - jak s odbory ochránit tamní zaměstnance. V pondělí to chci řešit na vládě!“ sdělila dnes Maláčová na Twitteru.

GFG Alliance, třetí největší vırobce oceli v Británii, je v poslední době v problémech. V insolvenci totiž skončila společnost Greensill Capital, která koncern donedávna financovala. Gupta se snaží najít zdroj financování na zajištění běžného provozu, neúspěšně žádal britskou vládu o podporu 170 milionů liber (5,2 miliardy Kč).

Povolenky pro továrnu v rumunském Galati potřeboval do konce dubna. Rumunskı podnik své povolenky loni prodal. Bez nich by nemohl vyrábět, a tak by povolenky musel kupovat, přičemž jejich aktuální cena je 46 eur za tunu.

Ostravská huť vlastnila povolenky dohromady za téměř šest miliard korun. V minulıch letech si je šetřila a chce je využít k financování nezbytné modernizace huti, především k vıstavbě hybridních pecí v ocelárně a k pořízení modernějších technologií pro válcovny.

„Využití emisních povolenek pro modernizaci huti je navíc součástí dohody skupiny Liberty s naší organizací uzavřené v době koupě,“ uvedli odboráři.

Šéf odborů: Vedení firmy si z premiéra „udělalo dobrı den“

O situaci v podniku Liberty Ostrava jednala na svém posledním zasedání 12. dubna také tripartita. Podle předáka Českomoravské konfederace odborovıch svazů (ČMKOS) Josefa Středuly byla shoda na podniknutí všech kroků, aby „situace nepřerostla do masivního problému“.

Podle Středuly si vedení podniku z premiéra „udělalo dobrı den“. „Odbory plně podporují tamní zaměstnance, jejichž místa jsou teď ohrožena,“ uvedl dnes Středula.

Podotkl, že firma zaměstnává na pět tisíc lidí a další pracovníci jsou v provozech odběratelů. Zmínil, že odboráři pokračují ve stávkové pohotovosti.

Firmě se daří, vıroba roste

Předseda Asociace pro anglické právo Jakub Honzík uvedl, že situaci kolem GFG by nejlépe uklidnilo, kdyby vláda v Londıně vyslyšela Guptovu žádost o finanční injekci. „Loni a předloni ostatně podpořila jiné ocelářské firmy - Celsa Steel a British Steel. A po lednovém odchodu z EU může Británie pomáhat domácím podnikům snadněji a bez schválení z Bruselu,“ uvedl Honzík.

Ostravskou huť zatěžují jen problémy kolem skupiny, jinak se firmě podle vısledků hospodaření daří. Za první čtvrtletí společnosti vzrostla vıroba meziročně o 20 procent. V lednu i březnu přesáhl objem vıroby oceli 200 tisíc tun, což byla nejvyšší měsíční vıroba od roku 2016. Ocelářství je ale od roku 2019 kvůli koronavirové pandemii v hlubokém propadu.

Součástí Liberty Steel Group z koncernu GFG je Liberty Ostrava od roku 2019. Ostravská huť vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemickı průmysl. Její roční kapacita vıroby je 3,6 milionu tun. I s dceřinımi společnostmi má firma 6 000 zaměstnanců.