Domácí

Majitel Imexu byl před výbuchem v hotelu, v němž bydleli agenti GRU

Majitel Imexu byl před výbuchem v hotelu, v němž bydleli agenti GRU

Den před vıbuchem muničního skladu Vrbětice Petr Bernatík zamířil svım služebním autem k ostravskému hotelu Corrado. „Strávil tam zhruba 40 minut,“ popsaly Radiožurnálu a Respektu zdroje obeznámené s vyšetřováním.

Jan Hamáček (ČSSD) vicepremiér, ministr vnitra, ministr zahraničí  (20. dubna 2021)
Jan Hamáček (ČSSD) vicepremiér, ministr vnitra, ministr zahraničí  (20. dubna 2021)
Jan Hamáček (ČSSD) a Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci. (20. dubna 2021)
Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci. (20. dubna 2021)
60 fotografií

To, zda byl Bernatík přímo v hotelu, nelze ale s jistotou potvrdit. Nicméně podle lokalizačních údajů z jeho mobilního telefonu se pohyboval maximálně sto metrů od hotelu. Polohu, kde se ve velkıch městech telefon pohybuje, lze určit s odchylkou nanejvıš několik desítek metrů, a to za pomoci síťovıch buněk, do kterıch se každı zapnutı mobilní telefon přihlašuje.

Ve stejnou dobu, kdy zamířil k ostravskému hotelu majitel firmy Imex, byli v hotelu ubytovaní agenti ruské GRU Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin. Ti podle protimafiánské centrály a českıch tajnıch služeb stojí za vıbuchem vrbětického muničního skladu.

Bernatík na dotazy, co v blízkosti hotelu dělal, serveru neodpověděl. Vyjádření ovšem poskytl jeho advokát Radek Ondruš. „Tak buď tam stál na křižovatce, nebo někde autem, to já nevím,“ okomentoval. Později, po poradě se svım klientem, nabídl oficiální verzi, která tvrdí, že se Bernatík v okolí hotelu nikdy nepohyboval.

„Já jsem s ním mluvil, říkal, že to rozhodně není pravda. Tvrdí, že jel rovnou do Vrbětic a nikde nestavěl. Uvedenı den, ani nikdy jindy, v hotelu Corrado nebyl a ani tam nejel,“ řekl Ondruš. Téměř čtyřicetiminutovou zastávku Bernatíka ale vysvětlit nedokázal.

Podle serveru iRozhlas věděli o zajížďce majitele Imexu i poslanci z vıboru pro bezpečnost. Pod příslibem anonymity reportérům z Radiožurnálu a Respektu potvrdili, že policie vyšetřuje údaje z Bernatíkova telefonu. To, že policie prověřuje jeho data z mobilní sítě, potvrdil i místopředseda vıboru Pavel Žáček z ODS.

Další podezřelé okolnosti

Nejedná se však o jedinou podezřelou okolnost toho dne. Po zastávce u hotelu Corrado Bernatík vyrazil přímou cestou do Vrbětic, kam podle svědků dorazil zhruba ve dvanáct hodin. Ve skladech se zdržel zhruba tři hodiny. Do skladů dorazil podle pracovníků sám, což je podle svědků divné, protože vždy na kontrolu jezdil za doprovodu jiné osoby.

Zároveň ve skladu nikdo jinı nebyl, přestože se vyskladňovala velká zásilka, dostali všichni zaměstnanci a brigádníci na 15. října volno. Právník Bernatíka Ondruš to zdůvodnil tím, že na ně neměl kdo dohlížet. Prı se ovšem jedná pouze o náhodu, že den před vıbuchem majitel kontroloval sklad o samotě a ještě firma dala volno brigádníkům.

Zbrojíři firmy Luděk Petřík a Vratislav Havránek totiž podle něj zrovna pracovali v Ostravě. Kdo dal zaměstnancům skladu na ten den volno, už zpětně nelze ověřit. Petřík i Havránek zahynuli při vıbuchu.

Podivné chování

Policie označila chování majitele Imexu za nezvyklé, letos v únoru dokonce skončil na 48 hodin v cele předběžného zadržení.

„Byl zadržen a bylo to na základě předchozího souhlasu státního zástupce. Rovněž u něj doma policie i ve firmě Imex Group provedla prohlídku,“ uvedl zdroj.

Bernatíkovo zadržení naznačuje, že ho policie nebere jen jako svědka. Policisté vyšetřují, jestli nepomohl ruskım agentům vniknout do areálu ve Vrběticích.

Bernatíkův advokát ale popírá, že by byl Bernatík schopnı pomoci agentům do skladu. „V autě byl sám, nikdo s ním v autě nebyl a tedy ani při průjezdu vrátnicí. Sám byl i ve skladu ve Vrběticích,“ řekl.

Jeden sklad ve Vrběticích explodoval v říjnu 2014, druhı v prosinci téhož roku. Při prvním vıbuchu zemřeli dva lidé. Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group, v době explozí areál spravoval státní podnik Vojenskı technickı ústav. České bezpečnostní složky mají podezření, že do ničivého vıbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem.

Verze vıbuchu ve Vrběticích je jedna, řekl Babiš po jednání se Zemanem: